Снимка: архив Reuters
fallback

Европейската комисия даде надежда на България, че ще може да получава руски газ за газовия хъб "Балкан" край Варна и да построи втора АЕЦ. Това стана ясно от писмо на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер до премиера Бойко Борисов.

Това обаче ще трябва да стане според правилата на ЕС и след уведомление от наша страна до Брюксел, става ясно от кореспонденцията.

Писмото на Юнкер е отговор на питане на българския министър-председател за бъдещето на енергийните проекти на страната.

Oще по темата

"Уважаеми господин министър-председателю Борисов, драги Бойко, скъпи приятелю, благодаря за писмото ти от 7 юли 2016 г. относно положението в енергийния отрасъл в България, на което посветих най-голямо внимание", обръща се Юнкер.

Той пише, че Еврокомисията продължава да работи много усърдно по концепцията за газов хъб "Балкан", "която би могла да включи и новата мрежа за доставки на газ от Русия по начин, който е изцяло в съответствие с правилата на Евросъюза".

От писмото на Юнкер става ясно, че Еврокомисията и българското правителство организират кръгла маса във Варна в началото на септември на заинтересовани инвеститори към газовата връзка.

"Това ще бъде възможност за нас да подновим подкрепата си за този проект и да се насочим към много въпроси", обяснява шефът на ЕК.

"Относно въпросите от областта на ядрената енергетика, които посочваш в писмото си, бих искал да подчертая, че Еврокомисията напълно зачита правото на България да определя своя енергиен микс. Ако България реши да изгради нов реактор, тя трябва да уведоми Еврокомисията за такъв инвестиционен проект по силата на чл. 41 на Договора за Евратом", е друга част от писмото на Юнкер.

В началото на юли Борисов обяви, че ще иска от ЕК становище как да процедира след решението на Арбитражния съд да осъди България да плати 550 млн. евро за поръчано, но неплатено оборудване за спрения проект АЕЦ "Белене".

След като опита неуспешно да продаде реактора за втората централа, кабинетът заговори за рестарт на проекта "Белене". Заради това Борисов поиска от Брюксел мнение за това как страната ни да процедира с енергийните си проекти.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

137

Анонимен

преди 7 години

До КРАЛИ МАРКОХ и-хи-хи! Каква идиотична тъnа злоба, каква npocташтина, какви думи! Ето, това са русофобите, те друго не могат, липсва им дясната половина на мозъка.

136

Васо

преди 7 години

Тази история с проекта Белене заприлича на легендата за Сизиф и камъка Му. Както се е затъркалял след решението на съда в Париж ще помете цялата ни държавица. Основните играчи да стягат нелегалните квартири в странство, да засекретяват банковите сметки и подреждат багажа. Логично е обаче да приемат девиза над входа на Парламента, да спасяват кожата и да станат национални герои.

135

ko

преди 7 години

Цивилизацията за която пишеш не ни е дала Газ. Нито е направила кой знае какви ивестиции в страната. но почти всички магазини за хранителни стоки са чуждестранни, и всеки ден милиони левове изтичат от страната ни вместо да бъдат реинвестирани в нея! Такче цивилизацията е както си е направиш , и никой не ти е виновен че не си се цивилизовал сам.

fallback