Снимка: Bulgaria On Air
fallback

„Оман има интерес към притежаване на европейска банка с лиценз. Затова оманци сигурно ще направят всичко необходимо за рекапитализацията на КТБ", заяви в ефира на Bulgaria On Air проф. Стоян Денчев, почетен консул на Султаната на Оман в България.

Според Денчев Оман би проявил гъвкавост, за да успее да рекапитализира банката и тя да заработи отново, но, разбира се, всичко зависи от условията.

„Хората, които работят в Оманския резервен фонд, са с много висока квалификация. Шефът на фонда бе доскоро член на Надзорния съвет на банката и имаше пряко отношение към случващото се. Едва ли с негово знание са ставали действия, противоречащи на българските закони, свързани с източването на банката", каза още Денчев.

Той предполага, че при такива съмнения представителите на Оман биха реагирали веднага, за да запазят собствения си интерес и интереса на родината си.

БНБ трябва да постави условия, свързани с размера на инвестициите, които трябва да се вложат, за да стане банката адекватна на капиталовия пазар и да има възможност да оперира на него, счита той.

Денчев е на мнение, че ще се състоят преговори, на които оманската страна ще иска да защити не само наличните капитали, които има в банката, но и да запази влиянието си в нея.

„Досега КТБ беше най-добрата инвестиция на Оман в България, въпреки че се правеха опити за много други", каза още Денчев, който е и ректор на Университета по библиотекознание и информационни технологии и доктор на икономическите науки.

"При всички случаи касата на Оман не е бездънна. Хората си броят парите и ги защитават и умножават. Аз като консул имам задълженията да защитавам интересите на Оман, доколкото ми разрешават законите", заяви още Денчев.

Целият разговор вижте във видеото на Bulgaria On Air

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

Кибик

преди 9 години

Абе хора, не частните вложители предизвикаха липса на ликвидност с теглене на депозити. Това го направи държавата, която за един ден е изтеглила 450 млн. Ето така се срива банка... и после се национализира. Комунистически подход, който трябваше да е невъзможен към днешна дата.

16

macintosh

преди 9 години

Защо медиите на Пеевски така държат да има паника сред хората? с каква цел е това? с каква цел бе разклатена финансовата стабилност на банката? Защо никой не иска да каже че недостатъчната ликвидност не е повод за паника. Положението беше бързо овладяно.

15

Илияна

преди 9 години

Ще видим. За мен беше по-важното ВТБ да не я купува, че май това било паравана на Доган и Пеевски и банката пак щеше да стане тяхна. Сега дори и държаван ад астане няма лошо, макар че знаем, че държавата не е добър стопанин на нищо...

fallback