Снимка: Bulgaria On Air
fallback

Очакванията за растеж за 2013 в Централната и Източна Европа не се оправдаха, коментира в ефира на Bulgaria On Air Стефка Славова, член на Борда на директорите на Европейската банка за възстановяване и развитие. Като водещи причини за това тя посочи отсъствието на значими структурни реформи и свитото потребление.

На въпрос за състоянието на България Славова коментира: "Ние сме малка отворена икономика и както повечето страни от региона динамиките в еврозоната и ЕС като цяло оказват влияние, особено когато става въпрос за износ".

Според нея  пред страната ни има добри перспективи - особено в секторите на туризма и селското стопанство. Наред с това, следва да се направят и значими структурни реформи като тази в образованието и пенсионната система, коментира Славова. Тя се позова на данни от Economist Intelligence Unit, където се залага на повишаване на потреблението у нас през 2014 и постигане на икономически ръст от 1.8%.

Тя подчерта, че добрата новина от деня е, че Великобритания отбелязва ръст от 1.9% за 2013, което е най-силното повишение от 2007 насам, според статистиката.

В световен мащаб положителни сигнали за съживяване изпращат още САЩ и Япония, посочи Славова.  Тя коментира и въпроса за връзката между политиката и демокрацията и БВП или дохода на глава от населението. По думите й пряка връзка няма, тя е индиректна или, „когато има демократични институции, има възможност за привличане на повече инвестиции и задвижване на икономиката, които водят и до повишаване на стандарта на живот”.

По думите на Славова бурният ръст на балтийските държави се дължи именно на факта, че са извършили значими реформи още преди кризата от 2008 година.

Славова коментира още, че международни финансови институции се фокусират върху различни показатели, но изводите са подобни. Тя посочи, че през последните месеци МВФ говори с премерено оптимистичен тон за съживяването в Европа.
На икономическия форум в Давос е изтъкнат рискът от дефлация пред региона. Според председателя  на ЕЦБ Марио Драги  обаче проблемът не е толкова голям.

„Инфлацията в момента е много ниска, а безработицата много висока. Ако няма инфлация, следва повишаване  на реалните лихвени проценти и съответно оскъпяване на дълга”, коментира Славова. Тя допълни, че фактът се говори за това, е показателно, че ЕЦБ мисли сериозно как да намери решение на подобна опасност.

Друг проблем, върху който акцентира МВФ, е неравното възстановяване сред страните от развиващите се пазари.
"Самата Русия бележи сериозно забавяне, въпреки че там реално няма безработица. Те дори внасят работна сила и икономиката работи на пълна сила", заяви Славова.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback
fallback