Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

Поне 3 лекарства срещу Ковид-19 се очаква да излязат на европейския пазар до октомври. Европейската комисия посочва, че до края на годината броят им може да достигне пет.

Изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лекарства - Богдан Кирилов, заяви в студиото на "България сутрин", че в момента се провеждат стотици клинични изпитвания с различни молекули.  

"Едните са за профилактика - ваксините. Има моноклонални антитела, които са в най-напреднал етап на оценка. Те се свързват със спайк протеина и не му позволяват да се захване за клетката и да навлезе в нея. Имуномодулатори се проучват също - имат отношение към процесите на възпаление", посочи той.
Oще по темата


По думите му основното предизвикателство е да бъде разрешен за употреба лекарствен продукт в таблетна форма, което ще позволи лечението да се случва амбулаторно. Моноклоналните антитела се очаква в следващите месеци да получат разрешение за употреба. По отношение на таблетната форма - оптимистичният вариант за разрешение е в месеците след октомври, разясни Кирилов.

"Към момента единственият лекарствен продукт с разрешение за употреба е "ремдесивир". Доставя се регулярно в България и във всички лечебни заведения може да бъде използван", отбеляза той пред Bulgaria ON AIR.

Част от компаниите производители самостоятелно провеждат такива клинични изпитвания. Европейската комисия и Европейската агенция (ЕМА) по лекарствата също стартираха проект за клинични изпитвания на комбиниране на дозите - за имунокомпрометирани лица и за такива под 18-годишна възраст.

Ваксиниране на децата

ЕМА стартира оценка на данните от клиничните изпитвания, предоставени от Pfizer, за лица от 12 до 17-годишна възраст. Очаква се становище към средата на юни. Ако то е положително, Европейската комисия ще може да промени официалната продуктова информация и да бъде вписано в кратката характеристика. За Moderna все още не са подадени данните от клиничните изпитвания. Оптимистичният вариант да бъде променена продуктовата информация е юли.

AstraZeneca и Johnson & Johnson

"Мнението на експертите е, че към момента РНК ваксините дават възможност за по-бързо адаптиране спрямо новите варианти. Заради това е решението на ЕК да не се инициира стартиране на опционалните дози. ЕК финализира договор за 2022 и 2023 г. за близо 2 млрд. дози от Pfizer", заяви Богдан Кирилов.

Той подчерта, че голяма част от лицата, на които предстои да им бъде поставена втора доза от AstraZeneca, не се отказват от нея. А на европейско ниво изключително активно се дискутирали възможностите за препродажба и дарения на всички разрешени за употреба ваксини.

"За лицата, които отказват да им бъде поставена втора доза от AstraZeneca, следва да се изчакат 84 дни, след което може да им бъде поставена РНК ваксина, като препоръката е за Pfizer", добави Кирилов.

Sputnik V

Изключително активно се извършва оценката от ЕМА. Предстои след две седмици да бъде извършена инспекция на производствените бази. Надявам се становището на ЕМА да бъде положително и ваксината да бъде прилагана във всички европейски държави.

В следващите месеци предстои да бъде разрешена и първата антигенна ваксина. Две компании разработват такива ваксини - Sanofi и Novavax.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

13

уф

преди 2 години

Ивермектина е противовирусно ,а не антибактериално средство, блокира спайк-протеина,с който вирусите пробиват клетката,използва се и при Зика и Денга вирусни инфекции. При висока температура имаме и бактериална инфекция.В Южна Африка група лекари осъдиха държавата ,защото не им разрешаваше употребата му,а в САЩ се стигна до съдийска намеса ,за да се разреши при лечение на болна ,която е била 3 седмици интубирана,след като започва лечението IVM, жената оздравява.Има много инфо по въпроса

12

уф

преди 2 години

Инвермектина блокира разпостранението на вируса,след това -за бактериалната инфекция-при температура се взимат антибиотици,а след осмият ден се предписват и стероиди ,за да се избегне възпалението на кръвоносните съдове и ,,цитокиновия щорм".Напредналата Ковид инфекция не се лекува само с Инвермектин,но лекарството много помага в началото на заболяването.Тези ,които го критикуват обикновенно започват да го вземат късно и неправилно-дозата е много важна , а тя е според килограмите и състоянието

11

Анонимен

преди 2 години

До уфС тоя ивермектин преживях зверски ужас, не го хвали. 4 седмици със зверска температура, наложиха се 4 антибиотика в последствие. Сатурация 80%. Аман от пишман доктори!

fallback