Георги Костадинов. Снимка: БГНЕС
fallback

Държавата ще бъде осъдена за операция "Дупетата", която удари по фирмите, които внасят и пускат на пазара препакетирани крайчета от месо. Това обяви бизнесменът Георги Костадинов, собственик на фирми, които попаднаха под ударите на акция „Дупетата“.

Междувременно от Националната ветеринарномедицинска служба съобщиха, че 441 кг агнешки бутчета, внос от Англия, са изчезнали от склада на плевенската фирма „Анона”, чиито собственик е Костадинов. Част от стоката вътре е под възбрана заради изтекъл срок на годност и неизрядна документация.
 

Инспекторите ще установяват дали агнешките бутчета наистина са изчезнали, както се смята, или са били преместени на друго място в склада.

Във вторник пък ветеринарните власти обявиха, че са установили опит за подмяна на партидните номера на месни продукти под възбрана в склад на плевенското предприятие „Анона”.

"Вече сме се консултирали с европейски органи и те казват, че сме производствено предприятие. Ние не влизаме в толкова тежък спор, без да сме подготвени. Те казват, че ние сме производствено предприятие, нашето задължение е да не вкарваме в търговската мрежа продукт, който не е годен за употреба, спазили сме тези изисквания и нямаме никакви проблеми", заяви вносителят пред bTV.

Предприятието ни в Плевен е производително, а не преетикитиращо или превакуумиращо. Което ще рече, че има право по закон да слага срок на годност, след като направи необходимите лабораторни изследвания, каза още той.

Костадинов обясни и механизмите при определянето на срокове на годност на колбасите. Когато продуктите се внесат в невакуумирана опаковка, трайността им била 30-40 дни. В предприятията му преопаковали във вакуум крайчетата и така срокът им на годност ставал три-четири месеца.

Oще по темата

"Невъзможно е да внасяме стока с изтекъл срок на годност. Ако в Европа една стока има изтекъл срок на годност, тя не може да бъде търгувана като хранителен продукт. А ние сме търгували винаги хранителни стоки", потвърди той.

Вносителят на "дупета" влезе и в директен спор с шефа на ДВСК д-р Любомир Кулински, който заяви, че предприятието на Костадинов не е производствено и няма право да слага срок на годност. Според Кулински при нарушението, разкрито вчера в Плевен, ставало дума за преместена партида месо, но проверката там продължавала и щяло тепърва да се установи за какво става дума.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

152

Анонимен

преди 13 години

отдавна спрях да употребявам неща произведени в мутристан.. всичко е със съмнително качество!

151

svetla

преди 13 години

Защо си затварят очите контролните органи за наличието на тези "дупета"и в момента в големите хранителни вериги,напр.Кауфланд-Варна-Възраждане,а и във всички по-малки магазини те са постоянно по хладилните гондоли и рафтове!И това е от няколко години,и то не се стреснаха даже и от настоящите проверки-явно искат да продадат каквото могат на будалите!В Кауфланд основно се подвизават разфасовки от различни колбаси,смесени заедно, на разфасовъчната фирма Камарко!!!Операцията е много показна,но не е масирана!Всички обекти работят необезпокоявани,сякаш знаят,че няма да имат посещение!!!

150

666

преди 13 години

Забравете да ядете каквото и да е месо с повече от 1 съставка (месо). Какъвто и колбас/кайма да купите в него има - боя(токсично), консерванти(пак токсично), соя(гмо), части от животни които не бихте яли дори да ви бия по главата и то с изтекъл срок хаха, заразено месо обработено с амоняк за да не е заразено вече (доста токсично), месо от животни които са живели на антибиотици и много подправки и сол да удавят отвратителния вкус.

fallback