Сирия полага усилия за създаване и поддържане на арсенал от химически оръжия от началото на 80-те години. Снимка: архив, Reuters

В понеделник Сирия за първи път призна, че има химически и биологически оръжия, като каза, че те може да бъдат използвани, ако срещу страната бъде предприета чуждестранна намеса.

БТА публикува преглед на арсенала от химически оръжия на Сирия.

От началото на 80-те години на 20 век Сирия полага усилия за създаване и поддържане на арсенал от химически оръжия след пораженията във войните с Израел през 1967 г., 1973 г. и 1982 г. и във връзка с широко разпространеното предположение, че еврейската държава разработва ядрени оръжия.

Още по темата

Сирия нито е подписала, нито се е присъединила към Конвенцията за химическите оръжия и официално заявява, че макар да подкрепя забрана на оръжията за масово унищожение в целия Близък изток, не може едностранно да се откаже от химическите
оръжия, докато Израел продължава да представлява заплаха за нейната сигурност.

Сирия започна да развива собствен потенциал за производство на химическо оръжие през 1971 г. в Центъра за научни изследвания. Този институт в Дамаск днес управлява програмата за химически оръжия на Сирия, а и същевременно пряко съдейства за
изследователската и развойната дейност. Първоначално Сирия получи химически оръжия от Египет преди войната с Израел през октомври 1973 г.

Според "Глобал секюрити" в Сирия има четири обекта, където се подозира, че се съхраняват химически оръжия - единият на север от Дамаск, съвсем близо до града; вторият е близо до промишления град Хомс; третият е в Хама и се предполага, че
произвежда нервнопаралитичен газ VX, а също зарин и табун; четвъртият е близо до средиземноморското пристанище Латакия.

Анализатори посочват и крайбрежния град Серин като място, където е възможно да се произвеждат биологически оръжия. Още няколко обекта се наблюдават от чуждестранни разузнавателни служби и се намират само под подозрение.

Сирийският арсенал от химически оръжия

Изглежда, че от 1973 г. Сирия е развила капацитет за разработване и производство на вещества, използвани като химически оръжия, включително иприт и зарин, а вероятно и нервопаралитичния газ VX.

Не е известно какво точно количество оръжия има в сирийските складове. По оценка на ЦРУ обаче Сирия притежава няколкостотин литра химически оръжия и произвежда годишно стотици тонове вещества.

Начини на пренасяне

Химическите вещества са предназначени да бъдат използвани чрез различни системи за пренасяне:

Няколко хиляди самолетни бомби, пълни предимно със зарин, и между 50 и 100 бойни глави на балистични ракети.
Нови севернокорейски ракети с голям обсег "Skud-C", с обсег до 600 км, и вероятно с бойни глави с нервопаралитичен газ. Може да модифицира някои ракети земя-въздух и морски крилати ракети така, че да използват химически бойни глави.
Установки "СС-21" и най-малко 36 ракети "СС-21" с обсег между 80 и 100 км, плюс ракетни системи "Skud-B" с обсег 310 км.
Ракети "М-1B" и крилати ракети "SSC-1B".
Изтребители "Су-24" с голям обсег и изтребител "МиГ-23БМ" ("Flogger-F") за поразяване на наземни цели; изтребители "Су-20" за поразяване на наземни цели; изтребители "Су-22" за поразяване на наземни цели.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase