Снимка: БГНЕС

Повечето граждани на РС Македония са против включването на българите в конституцията, въпреки факта, че това е условие за започване на предварителни преговори с Европейския съюз, показва последното проучване на общественото мнение, проведено от Скопския институт за политически изследвания за нуждите на на „Детектор“.

Според него 56,1% от гражданите смятат, че Конституцията не трябва да се променя и в нея трябва да бъдат включени българи и други нации, за да продължим преговорите с ЕС.

Само 27,5% от анкетираните подкрепят конституционните промени. Повечето от тези, които подкрепят конституционните промени, са етнически албанци. Цели 79,3% от етническите албанци подкрепят включването на българите в конституцията, докато 72,4% от македонците са против. Едва един на всеки десет македонци, или 11,2% от анкетираните, подкрепя конституционните промени с цел включване на българите в конституцията. Съвсем различните нагласи на македонците и етническите албанци се допълват от факта, че само 8,8% от етническите албанци са против конституционните промени.

Три четвърти от гражданите казват, че са достатъчно информирани какво представляват промените в конституцията и повечето се опасяват, че те ще имат негативни последици за страната. Проучването показва, че 75,4% от анкетираните казват, че знаят какво представляват промените в конституцията, в сравнение със само 17,3%, които казват, че нямат информация.

60,8% от анкетираните са на мнение, че конституционните промени ще имат негативни последици за страната, а 19,1% не очакват негативни последици. И по този въпрос има доста противоположни мнения между македонци и етнически албанци. Докато 71% от македонците смятат, че промените в конституцията са имали отрицателни последици за страната, това мнение се споделя от само 31% от албанците, които в мнозинството от 42% смятат, че няма да има отрицателни последици. Това отношение споделят едва 11,2% от македонците. Мнозинството граждани не очакват нищо положително от конституционните промени.

54,5% казват, че конституционните промени няма да имат положителни последици за страната, а 28,3% смятат, че ще имат. Мнозинството граждани очакват опозиционната ВМРО-ДПМНЕ да остане последователна и да не подкрепи конституционните промени. Така са настроени 42% от анкетираните, а една четвърт или 25% очакват най-голямата опозиционна партия да промени отношението си.

По отношение на етническите групи, 45,7% от македонците смятат, че ВМРО-ДПМНЕ ще остане последователна, в сравнение с 43,3% от етническите албанци, които очакват ВМРО-ДПМНЕ да отстъпи.

Само всеки пети македонец или 19,2% вярва, че опозицията ще гласува за промените в конституцията, докато всеки трети албанец или 33% от анкетираните смята, че ВМРО-ДПМНЕ няма да гласува за промените в конституцията. Мнозинството граждани не са съгласни с конституционните промени дори в ситуация, в която Македония получава допълнителни гаранции.

45,3% от анкетираните заявяват, че не биха приели промяна в конституцията и продължаване на преговорите с ЕС заедно с допълнителни гаранции, които Македония ще получи. Подкрепа за конституционни промени в такава ситуация дават 35,7% от анкетираните.

Сред албанците 78,5% подкрепят конституционните промени, докато само 7,7% са против. Анализът на възрастовата структура на отговорите показва, че най-големи противници на промяната на конституцията са по-възрастните граждани, а най-малко противници има сред младите.

Проучването на Института за политически изследвания в Скопие е проведено по телефона в периода от 2 до 6 май тази година сред представителна извадка от 1112 респонденти.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase