Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

Президентът на Турция ще стане ясен след балотаж между Реджеп Ердоган и Кемал Кълъчдароглу на 28 май.

"Всичко е възможно, става въпрос за 4 пункта. Макар и съвсем формално тези проценти да изглеждат много силно преодолими, в момента се правят последни анализи кой какво очакваше да получи. Партийните централи много добре трябва да си направят сметката, така че не само да привлекат гласовете на третия кандидат, но и на негласувалите и гласовете на опонентите си", коментира арабистът и международен анализатор проф. Владимир Чуков пред "България сутрин".

По думите му "късо съединение" за опозиционния кандидат е била невъзможността да вземе от гласовете на националистите и на кюрдите. Проф. Чуков подчерта, че голяма част от националистическите гласове са отишли при третия кандидат - Синан Оган.
Oще по темата


"Кюрдите, които в миналия парламент имаха 12 пункта, сега имат 9, не само националистите, но и кюрдите бягат. Турция е в безпрецедентна ситуация - за пръв път Ердоган не успява на първия тур да победи своя съперник. Това показва невероятно разделение в турското общество", заяви арабистът.

Пред Bulgaria ON AIR той посочи, че на Ердоган не са му достигнали няколко десетки хиляди гласа. Определи го като "голям изборджия и биткаджия", но явно похватите му от предните избори "не вървят".

"Ще трябват много усилия срещу опозицията, която запазва сериозни позиции в големите градове - Истанбул, Анкара, Измир. Тежка дилема ще има пред следващия президент за обединението на двете маси", убеден е проф. Чуков.

Международният анализатор уточни, че турците в България традиционно са гласували за опозицията, макар и по-малка част от имащите право на глас да са отишли до урните.

"В чужбина може би има лек спад сред привържениците на Ердоган в Германия, Франция, Белгия, Нидерландия. Не са резултатите от 2014 г. - при 60% подкрепа тогава, сега са 51%. В същото време нашите изселници в европейската част на Турция са традиционно бастион на опозицията", допълни арабистът.

Той е категоричен - ако Ердоган бъде сменен, най-важното е Турция да остане стабилна, да има демократични принципи и поне желание да продължат към присъединяването в ЕС.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

ОСМАН

преди 1 година

21 ВЕК Е ВЕКЪТ НА ТЮРКИЙЕ.ЗАПОЧВАТ НОВИТЕ 500 ГОДИНИ ЗА НЯКОИ БЛИЗКИ НАРОДИ.БЪЛГАРИЯ ОТ 5 ИЗБОРИ НЯМА ПРАВИТЕЛСТВО,РАЗДЕЛЕНА НА ТРИ ,КАКТО ЕДНО ВРЕМЕ..ПРИ СУЛТАНА НЯВА ШЕСТ ПЕТ,ИМА ЗДРАВА КОМАНДА,И БЪЛГАРИТЕ НАЙ НАКРАЯ ПАК ЩЕ ГИ ОПРАВИ АГАТА..ТЮРКИЕ ЗАПОЧВА ВЕКЪТ НА ПРОГРЕСА....

10

Анонимен

преди 1 година

Тия поне са разделени на 2. Ние сме разделени на 10. Затова в парламента е пълно с партийки.

9

Анонимен

преди 1 година

Турция трябва да се раздели на две. На Крайбрежна и Анадолска. Всички големи градове по крайбрежието са светски ориентирани, там е бизнеса, там е реалната икономика, хората са прогресивно ориентирани. Докато забулените в централна и източна Турция, които още ползват външни тоалетни, ще си живеят спокойно с Ердоган Ага.

fallback