Димитър Ковачевски. Снимка: БГНЕС

Организирането на референдум за Договора за приятелство с България е във вреда на евроинтеграцията на РС Македония. Това каза македонският премиер Димитър Ковачевски по повод решението на опозиционната ВМРО- ДПМНЕ да проведе референдум за анулиране на Договора за приятелство от 2017 г., който бе подписан от Бойко Борисов и Зоран Заев, предаде БГНЕС.

Според Ковачевски инициативата на лидера на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски преследва "лични и партийни интереси на самия Мицкоски". Той припомни, че опозицията не е присъствала в Народното събрание в Скопие и не е гласувала по време на ратификацията на Договора от 2017 г. Ковачевски смята, че тази инициатива няма подкрепа, нито сред гражданите, нито сред опозиционните политически формации".

Подписите за референдума организиран от ВМРО-ДПМНЕ ще започнат да се събират утре по обяд, а според изявленията на Мицкоски първи в листите ще се разпишат депутатите от партията.

ВМРО-ДПМНЕ обяви въпроса на референдума по следния начин: „За отпадане ли сте на Закона за ратифициране на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република Македония и Република България“.

Според Мицкоски "македонската идентичност е била атакувана от Договора за приятелство с България и че напредъкът на РСМ в преговорите с ЕС ще зависи от преговорите на историческата комисия". "Нямаме нищо против българите да са част от конституцията, но с какво показва България, че е добър съсед", пита Мицкоски и добавя: "те упорито твърдят, че македонският език на македонците не съществува". Той нарече Договора за приятелство и добросъседство от 2017 г. "отровно дърво".

Президентът Пендаровски е против референдума

На референдума ще получим въпрос от опозицията, който по същество пита македонските граждани искат ли да спрем движението към ЕС, каза днес президентът Стево Пендаровски, отговаряйки на журналистически въпрос след заседанието на Съвета за сигурност.

Според Пендаровски въпросът на опозицията за референдума е на практика да спре европейския път: „Така че, ако подкрепяте такъв референдум с класическия антиевропейски въпрос, няма нужда от допълнителна промяна на Конституцията. Едното изключва другото”.

Според президента, странно е защо Преспанското споразумение не се споменава във въпроса на референдума, защото, както казва той, в европейската преговорна рамка, с която започнахме преговорите наскоро, Преспа и Споразумението с България се споменават в едно и също изречение.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase