Снимка: архив, Reuters
fallback

Вероятността да бъде разклатено крехкото мнозинство за ратификацията на Преспанското споразумение в гръцкия парламент след изявленията на македонския премиер Зоран Заев за възможно преподаване в Гърция на македонски език и за "Егейска Македония" е основна тема на днешния гръцки печат.

Партията Потами помрачава перспективите пред Преспанското споразумение, пише днес на първа страница "Ефимерида тон синдактон". Вестникът коментира публикациите в две неделни издания, че лидерът на партията Ставрос Теодоракис е заявил пред свои близки сътрудници, че "първо ще видим официалните текстове на конституцията на Бившата югославска република Македония и после ще определим позицията си".

В по-ранните си изявления Теодоракис беше казал, че ще подкрепи ратификацията на споразумението в гръцкия парламент и беше основният аргумент за увереността на СИРИЗА, че ще успее да прокара документа въпреки несъгласието на коалиционния си партньор "Независими гърци".

Oще по темата

"Ефимерида тон синдактон" пише още, че вчера правителството е поискало Теодоракис да изясни действителната позиция на партията си. Според някои публикации центристът Теодоракис търси сближение с дясноцентристката Нова демокрация преди предстоящите догодина избори. Самият лидер на Потами вчера отхвърли подозренията, че търси място в листата на Нова демокрация.

"Паника в кабинета за Преспанското споразумение", е заглавието в "Елефтерос типос", който пише, че след войната с лявоцентристкото Движение за промяна, правителството е отворило нов фронт и с Потами.

"Катимерини" пише, че след последните изявления на македонския премиер Зоран Заев, които намекват за съществуването на "македонско" малцинство в Гърция, "аритметиката на Ципрас" е започнала да се обръща. Освен 145-те гласа, с които разполага СИРИЗА, правителството разчиташе на още 8 гласа от различни групи, за да постигне мнозинство от 153 гласа - с два повече от абсолютното мнозинство от 151 гласа. Сред осемте бяха четирима от шестте депутати на Потами, лидерът на Демократичната левица Танасис Теохаропулос, както и трима независими депутати.

В момента обаче от Потами сигурен изглежда само Спирос Данелис. Освен Теодоракис още двама депутати от Потами започват да изразяват колебания, като единият настоява да бъде подписан допълнителен протокол към Преспанското споразумение, който да изясни "сивите зони" в него - нещо, което правителството не разглежда като възможност. Теохаропулос пък заявява, че ще подкрепи споразумението само ако веднага след това бъде разпуснат парламентът и бъдат насрочени предсрочни избори.

Според вестника премиерът Алексис Ципрас има сигурни само 150 гласа - 145 от СИРИЗА, Спирос Данелис от Потами вероятно Катерина Папакоста, която наскоро влезе в правителството, още един независим депутат и двама от Независими гърци. Според правителството ратификацията може да стане и с обикновено мнозинство от 150 гласа, но според "Катимерини" това ще бъде голям удар по авторитета на споразумението и на самия премиер, предаде БТА.

"Филелефтерос" коментира, че "няма мнозинство в парламента" и че "рухва шантажът на кабинета". Според вестника сега, когато са станали ясни негативните последици на споразумението Ципрас - Заев за страната, рухва безчестната коалиция, с която правителството се опитвало да проникне в демократичната опозиция.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

М. Мартинов

преди 5 години

Не се заблуждавайте със собствените си тълкувания. Истината е, че македонците са предпочитан народ от западна Европа и САЩ и то не от вчера. Винаги са се ползвали с тяхното уважение. Погледнете западните географски карти на Европа. В много от тях София даже не е отбелязана, а едно никакво Скопие винаги е на лице. Македанците имат и изключително силно лоби в американските правителствени среди, докато българите въобще не се въприемат като сплотено национално общество там.

9

Анонимен

преди 5 години

Аз пък не мисля че Северна или каквато и да е била географски определена Македония е решение на гръцкия (и български) проблем. Трябва ясно да има разлика между античната Македония и сегашната. Примерно Новомакедония или Славяномакедония. Или официално да признаят че не са преки наследници на македонците. Аналогично у нас. Българите са дошли и основали държавата. Ние сме българи, а тях наричаме прабългари, тъй като сме смес с други племена.

8

А бе

преди 5 години

Гърците не могат да си позволят да спират влизането в НАТО,защото това е категорично желание на САЩ!Могат само да си изпросят някой бонус.Обаче с ЕС-джендърите нямат проблем и винаги могат да препънат макетата,а американците не се интересуват от тая тема.От друга страна,членството в ЕС е жизнено важно за македонците(не шиптъри)-за да има къде да бягат.Че Македония има някакво бъдеще никой не вярва...С каквото и да е име и членство.

fallback