Снимка: архив, Reuters

Атина е под огромен натиск от страна на кредиторите, които искат по-големи съкращения на обезщетенията за пенсии в проекта, предложен от правителството за пенсионната реформа, съобщават вестниците.

В. "Нафтемборики" пише, че кабинетът Ципрас е поставил червени линии, от които не желае да отстъпи, докато кредиторите бият тревога и искат най-големите в ЕС допълнителни съкращения на разходите за пенсии.

Гърция е изправена пред още едно "дежа вю" и е на път да преживее отново кошмарни мигове като тези от миналата година при договарянията с кредиторите, коментира в. "Вима".

На този фон расте общественото недоволство, като двата синдиката от частния и държавния сектор се споразумяха за обща стачка на 4 февруари срещу пенсионната реформа, отбелязва в. "Етнос".

Вестникът отбелязва, че до тогава стачки и протести свикват също редица браншови сдружения.

Припомня се, че общата стачка на 4 февруари ще е трета за срок от три месеца - от повторното идване на власт на лявото правителство на Алексис Ципрас. Първата бе през ноември, а втората - през декември.

В. "Прото тема" пише, че политическото ръководство на министерството на труда признава, че окончателното договаряне с кредиторите ще е тежко и че поради това то е подготвило алтернативни сценарии във връзка с техните искания. Гърция отделя 17,5 процента от брутния си вътрешен продукт /БВП/ за пенсии, докато в Европа средната стойност е 11,5 на сто от БВП.

Правителството в Атина обяви планове за намаляване на максималните пенсии от сегашните 2700 евро на 2300 евро и за въвеждане на нова минимална гарантирана основна пенсия от 384 евро.

Според договорения с международните кредитори план през тази година Гърция трябва да намали пенсионните си разходи с 1,8 милиарда евро. Законопроектът трябва да бъде обсъден в парламента в началото на февруари.

Европейски източници, цитирани от в. "Имерисия", казали, че "топката сега е в полето на Гърция" и че на сегашния етап европейските партньори на страната нямали основания да бързат и те щели да заемат изчаквателна позиция.

Същите източници не изключвали управляващата коалиция да постави на масата с кредиторите и коза за евентуални избори. Наблюдатели говорят и за настъпила промяна в общественото мнение.

За първи път от година основната опозиционна партия в Гърция Нова демокрация, която неотдавна избра за свой нов лидер Кириакос Мицотакис, изпреварва лявата СИРИЗА на премиера Алексис Ципрас. Смята се, че това до голяма степен се дължи на избирането миналата седмица на Кириакос Мицотакис начело на Нова демокрация. Той е смятан за реформатор, който иска да придвижи партията към центъра.

Друга причина за увеличаването на популярността на десницата според анализаторите е продължаването на политиката на икономии от правителството на СИРИЗА, макар то да обеща, че ще я спре.

В. "Кердос" посочва, че МВФ ще участва в гръцката спасителна програма не само с техническа помощ, но и с финансиране, чийто размер остава да бъде уточнен. Това щяло да зависи от договарянето на Атина с нейните кредитори за пенсионната реформа.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase