Архив: Булфото

След три часа дебати и остро недоволство от страна на БСП, депутатите формираха поредната анкетна комисия, която да провери всичко около проекта за АЕЦ "Белене“.

Последната, която разгледа въпроса, беше създадена на 3 октомври 2012 г., но работата й беше прекратена през март 2013 г., защото парламентът беше разпуснат и бяха насрочени предсрочни избори. Така че оттам излезе само междинен доклад, а много въпроси останаха без отговор.

Още по темата

Сега обаче отново временна комисия в НС ще разследва проекта и ще трябва да отговори на въпроса защо се стигна до това Международният арбитраж в Женева да постанови, че "Национална електрическа компания" (НЕК) трябва да погаси към руската "Атомстройекспорт“ (АСЕ) за поръчано и произведено ядрено оборудване за спряната АЕЦ “Белене“ 620 млн. евро, сума, върху която се трупа и лихва всеки ден.

"България е осъдена, защото ГЕРБ спря проекта и това всички го знаят", отсече Драгомир Стойнев от БСП. Според депутатите от мнозинството пък вината е изцяло на социалистите.

"Няма договори, но въпреки това са поръчани реактори и съм убеден, че някой от правителството тогава се е намесил, убеден съм, че на политическо ниво има заповед“, обвини реформаторът Мартин Димитров.

Според Петър Славов от РБ е ясно, че решението за поръчката на реакторите е политическа, а не само на бившите изпълнителни директори на НЕК Любомир Велков и Мардик Папазян, които вече са обвиняеми за сключване на неизгодна сделка с руското дружество "Атомстройекспорт".

Според соцлидерката Корнелия Нинова всичко, което се говори по темата, вече е "преливане от пусто в празно“.

Изказването й доведе до реакция на Методи Андреев от ГЕРБ, който поиска да се припомни тя какви постове е заемала по време на управленията на правителствата на червените.

"Ако имате каквито и да е данни за моя лична намеса в енергийни теми, каквито и да е, ваш граждански и депутатски дълг е веднага да отидете при главния прокурор, за да ме разследва“, обърна се тя към него.

Нинова предложи да се създаде временна комисия, която да провери дали има картел при търговията с горива, но според Андреев, след като е заемала определени позиции по време на "престъпната политика" на няколко правителства едва ли има морално право да поставя въпроса за монополите.

Съпредседателят на ПФ Валери Симеонов оглави временна комисия, а за негови заместници бяха избрани Методи Андреев от ГЕРБ и Антони Тренчев от РБ.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase