Снимка: Istock

Чували ли сте за синдрома на сварената жаба? Всеки в някакъв момент от живота си попада в ситуация, в която трябва да се адаптира към промените. Може би дори това постоянно ни се случва.

Има обаче случаи, в които ние уж се адаптираме, започваме да живеем по нечии правила, отказваме се да се борим за мечтите си и така, без да се усетим, се оказваме в яма. Какво правите, след като стигнете дъното? Имате ли достатъчно енергия, за да се измъкнете оттам? Да, тези ситуации ни изтощават емоционално и тогава може да се каже, че страдаме от синдрома на сваряващата се жаба.

Според Olivier Clerc, който е автор на книгата Invaluable Lessons from a Frog: Seven Life-Enhancing Metaphors, когато поставим жаба в тенджера със студена вода и започнем бавно да я нагряваме, жабата постепенно ще свиква с температурата на водата.

Точно, когато водата достигне точката на кипене, жабата вече не може да регулира температурата си и започва да се опитва да изскочи от тенджерата. Но за съжаление жабата вече не е достатъчно силна, за да се измъкне, защото е загубила голяма част от своята енергия, за да се приспособи към температурата на водата. В резултат на това жабата умира от кипенето без никакъв шанс да скочи и да се спаси.

Тук големият въпрос, който е важно да си зададем е какво точно е убило жабата в тенджерата? Врящата вода или невъзможността ѝ да реши кога трябва да изскочи?

Още когато водата бавно се е загрявала и е достигнала някаква начална фаза на кипене, жабата е можела да се измъкне без колебание. Въпреки това, докато се е адаптирала към температурата на водата, тя не се е съобразила кога е безопасно за нея да изскочи.

Още по темата може да прочетете в Az-jenata.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase