Снимка: Istock
fallback

Виртуалният свят все повече се превръща в любимо място за децата и тийнейджърите, в което те прекарват часове наред. И това постепенно става норма, от която няма как да избягаме. Но докато възрастните или поне повечето, имат механизми как да се предпазват в уеб пространството, не можем да кажем същото и за децата.

Кибертормозът е тема, която в последните години набира непрекъснато популярност, разширява обхвата си и все повече деца споделят, че са жертви на интернет тормоз. Макар да няма актуални данни какъв е процентът от българските деца, които са подложени на подобен вид насилие, това е проблем, който се разраства и не бива да се подценява.

Какво представлява кибертормозът? Най-често той се случва в социалните медии, в които жертвата може да получи заплашителни, обидни съобщения, да бъде злепоставяна и обиждана в различните социални мрежи и форуми. Възможно е насилникът да разпространява лъжи и неприлични снимки за жертвата, както от свое име, така и под чужда самоличност.

Основната цел на онлайн тормоза е да се сплаши жертвата, да бъде унизена и засрамена.

Признаци, че детето ви може да е жертва на кибертормоз

1. Проявява нервност, притеснение при получаване на съобщение или имейл;

2. Проявява нежелание да ходи на училище. Преструва се, че е болно, за да не отиде;

3. Няма желание да споделя информация за нещата, с които се занимава онлайн;

4. Проявява гняв или депресия, без да има видима причина. Особено ако това се случва, след като е бил в интернет;

5. Ненадейно става от компютъра, без да даде обяснение какво го е накарало да го изключи;

6. Прекъсва или разрежда контактите си с приятели, съученици, близки. Все по-малко общува със семейството;

7. Оплаква се от болка в корема или главоболие, без да е болно или да има ясна причина;

8. Изпитва трудности да заспи, буди се често през нощта;

9. Безпричинна загуба на тегло или рязко напълняване;

10. Мисли за самоубийство или опити за такова.

11. Отказва да се занимава с дейности и хобита, които преди са му доставяли радост.

12. Изпитва трудности в училище, забелязва се значим спад в успеха, без ясни причини.

Какво можем да направим като родители?

Още по темата може да прочетете в Az-jenata.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

5

Анонимен

преди 2 години

Антре *** точно заради вас дето дранкате повечето наивни хора стават така да ви *** *** лелина спрете се със идеостината кефе ви когато некой страда *** а говорите за коректност и човешки права ти си просто психично болен човек дето постоянно пишес такива неща ходи на лекар се лекувай идотт мрасен ако вас ви слуша човек досега да го немаше *** това е ваша нарасна тактика да контролирате хора със слаби психики пази божее

4

Анонимен

преди 2 години

Абсолютно вярно. Само погледнете коментарите. Сутрешното надлъгване в новината за заразените и починали от вируса дава ясна престава за наглостта на антиваксаджиите. Антиваксаджия е синоним на слаб в мисленето, силен в писането на лъжи в коментарите и арогантен до безбожие. Кибертормозът от антиваксаджии и мозъчно изостанали индивиди е факт, а не фикция. Време е да се вземат най-решителни мерки.

3

Анонимен

преди 2 години

Аз влизам в категорията "възрастни" и ме е страх от социалните мрежи и отражението върху психиката ми, а представям си какво е с децата!Но това, какво се случва в интернет, е пряко свързано с реалния живот, то не е нещо имагинерно или родено във фантазиите на детето. Обидите, насилието ги има и в живота, в училище..Там също те преценяват по външния вид. Също ти казват, че си неудачник, лузър, ако не отговаряш на съвременните критерии и те ценят по опаковката. Но никой не спира децата от училищ

fallback