Снимка: pexels
fallback

Казват, че милосърдието започва от възпитанието у дома. Там децата се учат на първите добродетели, които ще ги изградят като стойностни и съпричастни човешки същества.

За да бъдат способни обаче родителите да помогнат в изграждането на ценностната система на децата си, първо трябва да се погрижат атмосферата вкъщи да е позитивна. Само така ще стимулират децата си да бъдат успешни и щастливи личности.
 
Ще ви дадем няколко съвета, които според психолозите, помагат в изграждането на щастлив дом.
 
В дома ви трябва често да се чуват похвали
 
Не безразборно, разбира се, за щяло и нещяло, но похвалата, когато детето се е справило добре с дадена задача, не бива да се пропуска никога. Поощрявайте децата, окуражавайте ги достатъчно често, така че да не губят желание и мотивация, а да продължават със своите любими занимания.
 
Показвайте им любов и нежност
 
Няма по-мотивиращо нещо за децата от любовта на родителите им, нежността и прегръдката на мама и татко. Не се свенете да прегръщате децата си и да ги обгрижвате. Тази обич и нежност ще ги превърне в добри и човечни хора.
 
Забранете негативизма
 
По-лесно е да се каже, отколкото да се направи, така е. Но е и реалистично, стига да имате желание и силна мотивация. На всички ни се случва да имаме лоши дни, да потъваме в униние, да изпитваме отчаяние, но е важно тези моменти да са редки или невидими за децата. Изключете грозните думи у дома. Разбира се, децата ще ги чуят, било в училище, на улицата, от някое приятелче. Но ако вие успеете да изградите безопасна атмосфера вкъщи, където грозните думи са табу, това може да е само от полза на детето за неговото развитие като добър и милосърден човек.
 
Бъдете добър пример за децата.
 
Това, което говорите на децата си не бива да са само празни думи за пред тях. Високопарни слова, които обаче вие самите не следвате. Действията и думите ви трябва да са в синхрон. Само така ще бъдете истински пример за децата си и не забравяйте, че те са вашето огледало.

Още по темата четете в Az-jenata.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

7

Helleborus

преди 6 години

Политиката на интеграция лишава семействата от правата им да формират добра среда за своите деца. Децата са принудени да живеят сред деца от много различни семейства, в които няма възпитание и няма правила. Самото училище също не възпитава, понеже те не знаели, че трябва. Така вашето дете е насилено да уж интегрира невъзпитаните деца и да им дава пример, като се очаква да издържи на натиск, какъвто не е допустим за дете. Травмите от детството често се лекуват цял живот.

6

Helleborus

преди 6 години

Направо е връх на безочието да се твърди, че детската градина и училището дават само образование и те са задължителни за посещение, защото образованието е задължително. Те дават и възпитанието и не по стандартите на българското семейство, а по политическите стандарти за формиране на определен тип електорат. Всичко, което детето преживява, което го наранява, което има власт в живота му, е причината то да стане такова, каквото става. Затова добрите семейства навремето са търсели добрата среда.

5

Helleborus

преди 6 години

Това е вярно, но децата не правят ДНК тест, за да проверят кой им е родител. Семейството за тях е интуитивно средата, в която прекарват по-голямата част от времето си, където се полагат грижи за тях и където им се изисква и вземат пример. Родителите днес имат нужда да оставят децата си за 8 часа, по-възможност за без пари и не са особено взискателни. Но децата се формират там и училището и градината трябва да се считат продължение на семейството и да се контролират от него, а не от чиновниците.

fallback