Kадър от филма "Думите"; Снимка: outnow.ch

Много хора мечтаят да си намерят нова, по-хубава и по-добре заплатена работа, но всъщност са прекалено заети, за да търсят. Когато човек прекарва по 8 часа в службата и още един два часа пътува в трафика, когато се прибере, той не иска дори да поглежда към компютъра.

Факт е обаче, че работодателите предпочитат кандидатите, които си имат работа, а не тези, които са безработни. Тоест, много по-голям е шансът ви да си намерите нещо ново, докато все още имате работно място. И все пак много по-често хората тръгват на лов за нова работа, когато вече нямат финансова сигурност.

Ето защо, ако не сте доволни от сегашните си позиция и заплата, по-добре си наложете поне да започнете да се оглеждате за нова работа. Правете го дискретно, но методично, дори да сте заети на пълен работен ден.
Ето как можете да се справите:

1. Използвайте разумно свободното си време

Ако работите на пълен работен ден, вие сте в по-неблагоприятно положение. Много от ловците на работа са безработни и по цял ден прекарват в усъвършенстване на своите кандидатури, в ходенето по интервюта и в намирането на нови работни места. Вие нямате шанс да бъдете толкова ефективни в процеса на търсене, но поне можете да го правите с разум.

Възползвайте се от обедната си почивка, за да четете обявите. По-добре го правете от вашия телефон, а не от служебния компютър. Също така можете да помолите своите приятели, които по-скоро са се явявали на интервюта за работа, да проверят вашето CV и да ви научат как се пише мотивационно писмо.

Насрочвайте интервюта си в ранните сутрини, в късните следобеди или по време на обедната си почивка. Важното е в службата ви да не усетят, че смятате скоро да ги напускате. Ако интервюто изисква от вас да пътувате извън града или знаете, че ще ви отнеме повече от два часа, то по-добре си вземете отпуск.

2. Бъдете внимателни при търсенето и кандидатстването за нова работа

Не ви съветваме да си търсите работа от вашия служебен компютър, освен ако не сте сигурни, че той не е наблюдаван. Дори и тогава, не забравяйте да изчистите историята на браузъра (и бисквити). Не забравяйте и папката Downloads. Също така, не се опитвайте да изпращате факс от вашия офис към друг офис.

Работодателите получават много електронни копия на всички факсове директно на своите имейли. Ако е възможно, сканирайтее документа и го изпратете на имейл вместо с факс. След това не забравяйте да изтриете и изпратените имейли. Това може да ви изглежда прекомерно, но ако сегашният ви работодател открие, че си търсите друга работа, много възможно е той да започне да ви търси заместник.

Още по темата можете да прочетете в Tialoto.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase