Кадър от филма "Високо в небето"; Снимка: outnow.ch

Намирането на работа не е лесна задача, особено когато човек току-що е завършил. Младите хора се изправят пред порочния кръг, в който се търсят служители с опит, а такъв не може да се натрупа, освен ако човек все пак не работи някъде. 90% от стажовете пък са неплатени и се оказва, че намирането на работа е едно истинско предизвикателство.

Ако вие сте от младите хора, които тепърва се сблъскват с този проблем, вижте кои са най-честите грешки при търсене на професионална реализация. В случай, че успеете да ги избегнете, ще бъдете с една крачка напред пред конкуренцията.

1. Опитвате се да бъдете „момчето/момичето за всичко“.

Може да имате голям опит в извънкласните и доброволчески дейности, но един работодател иска да знае точно по какъв начин ще дадете своя принос за неговия отбор. Разбира се, може да кандидатствате за работни места, които не са пряко свързани с вашето образование. Все пак обаче нещо във вашата автобиография или по време на интервюто трябва да доказва, че вие сте подходящи за дадената позиция. Например: „Моята работа в студентския вестник ме научи как да управлявам един проект в рамките на определен бюджет и краен срок“.

2. Мислите, че работодателите са тези, които ще търсят ценен кадър като вашата личност.

Някога някъде по света наистина фирми са си харесвали определени студенти, на които са предлагали работа след дипломирането. Такива неща обаче не са се случвали и не се случват в България. Ако искате да бъдете забелязани, подобрете своята автобиография, постоянно разглеждайте за свободни позиции и говорете със свои познати.

3. Не се отнасяте специално към своята автобиография и мотивационно писмо.

Когато кандидатствате за работа, отделете време, за да разберете повече за компанията и хората, които я управляват. Ако имате възможност разберете името на човека, който ще преглежда автобиографиите на всички кандидати и се обърнете лично към него в своето мотивационно писмо. По този начин ще покажете лично отношение и ще се откроите. Не забравяйте, че трябва да премахнете ненужния опит от своята автобиография.

Още по темата можете да прочетете в Tialoto.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase