Снимка: БГНЕС/EPA
fallback

На конференцията на ООН за климата 116 държави подписаха необвързващо споразумение за утрояване на световното производство на възобновяема енергия до 2030 г., съобщи днес председателството на срещата на върха КОП28, която се провежда в Дубай, предаде БТА като се позова на Франс прес.

Тези страни се ангажираха да "работят съвместно", за да може световните мощности за възобновяема енергия (вятърна, слънчева, водна и т.н.) да достигнат до 11 000 гигавата (GW) до края на този срок, в сравнение с около 3400 гигавата (GW) днес, като се вземат предвид "различните изходни позиции и национални особености" на различните държави.

Според данни на Международната агенция за възобновяема енергия в края на 2022 г. глобалният капацитет за производство на възобновяема енергия възлиза на 3372 гигавата (GW), като в него преобладават водните (37 процента) и слънчевите (31 процента) мощности.

Страните също така се ангажираха да удвоят годишния темп на нарастване на енергийната ефективност до 2030 г. - от 2 на 4 процента. Тези ангажименти обаче не са задължителни, посочва АФП.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

20

илюминат - ренегат

преди 5 месеца

Инвестиция във ВЕИ на този етап е абсолютно не рентабилна!

19

запознат

преди 5 месеца

Ако се инвестира само във фотоволтайци, това ще вдигне температурата с над 5 градуса! Общоизвестен факт е, че са 2 % от доставената от слънцето енергия бива превърната в електрическа! Останалите 98 % се превръщат в топлина която повишава температурата на въздуха!

18

ХАХА ХА ХА!

преди 5 месеца

А през това време руснаците направиха пробив в атомната енергетика с бързи частици! А останалите ще гонят Михакя за ток!

fallback