Снимка: БГНЕС
fallback

Когато съдия-изпълнител неочаквано заплашил да смени ключалките ѝ, първата мисъл на Елизабет била да се обади на собственика на имота ѝ за помощ, пише Financial Times. Но се оказало, че собственикът не е изплатил ипотечния си кредит, затова самотната майка на три деца била принудена да напусне жилището и била настанена във временен дом от местния съвет в Олдъм, край Манчестър.

„Стресиращо е“ да нямащ постоянно жилище, казва 49-годишната жена и допълва, че макар временният ѝ дом да е пълен с мухи и неприятни миризми, „е по-добър, отколкото да сме на улицата“.

Историята на Елизабет става все по-обичайна, тъй като Великобритания изпитва недостиг на достъпни жилища, който противоречи на нарастващото търсене, повишава жилищните разходи и стеснява маржовете за собствениците на имоти.

Наемите в страната са на най-високото си ниво от началото на воденето на статистика от британския Национален статистически институт през 2016 г. след години на стагнация на жилищното строителство и растящо търсене.

Заради поскъпването области, които не са имали значителен проблем с бездомничеството, изневиделица се сблъскват с растящ брой на хората, които няма къде да живеят.

В исторически план Олдъм е сравнително достъпно място за наемане на жилище, но броят на бездомниците там сега е почти два пъти по-висок от средното национално равнище, а ръстът на наемите е достигнал 80% на годишна база между януари и април. Сходен ръст се отчита и в броя на децата, които живеят в извънредно жилище.

„За съжаление тенденциите не са изненадващи и отразяват общата жилищна криза, която засяга всички части на страната, особено места, които традиционно не са се сблъсквали с такъв проблем“, коментира Жасмин Басран, пиар мениджър в благотворителната организация Crisis, специализирана в проблема с бездомничеството. Тя допълва, че хроничният недостиг на социални жилища е отнел важна предпазна мрежа.

Нови данни на правителството за бездомничеството показват растящ брой хора, изпаднали в тежка криза – децата, живеещи във временен дом, са се увеличили с 10% на годишна база през първите три месеца на тази година.

Експерти отбелязват, че недостигът на жилища във Великобритания е в основата на кризата. „Това е огромен проблем“, казва Бен Бийдъл, главен изпълнителен директор на Националната асоциация на собствениците на недвижими имоти. Отговорът е „да се намери решение за недостига на жилища“, допълва той.

Недостигът на жилища под наем е задълбочен и от предизвикателствата пред собствениците на имоти, които трябва да се справят с растящи лихви и по-високи вноски по жилищните заеми през последната година. Това намалява привлекателността на инвестициите в жилища с цел отдаване под наем.

Подробности четете в Investor.bg

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

48

Епа

преди 7 месеца

Глобалната имфлация е навсякъде и засяга и ЮК ,тук всичко е внос от съровини до енергия отделно много мързели се довлачиха от африка който не работят и живеят на социални НО карат луксозни коли без да имат доход за тял социала им го осигурява в Лондон почти няма англичани масово е затъмнено така че жената да не се чуди от къде и е дошло маймунките са прекалено много на клона

47

Анонимен

преди 7 месеца

Ако имаш две къща/ апартамент с две спални, спокойно можеш да дадеш едната под наем.

46

За национализацията

преди 7 месеца

Някои подхвърлят тази идея на шега или от злоба и завист, но има един разумен аспект. Но трябва да имаме прокуратура на място, която да се самосезира. Едва ли е чак толкова неясно кои сгради са построени с цел да се преперат пари. По едно време много се писа за цели блокове, жилищата в които са под ключ. Такива сгради трябва да се национализират и там да се настанят нуждаещи се, но не от онези, които нито учат, нито работят,а семейства с по 2 деца, с родители висшисти или със средно образование.

fallback