Снимка: БГНЕС
fallback

Бумът на пътуванията след пандемията и високите цени на билетите, които го съпътстват, не показват признаци на забавяне въпреки икономическата несигурност и намаляващите спестявания на домакинствата, информира Ройтерс.

Въпреки че остава несигурно колко дълго потребителите ще продължат с тази си страст, авиокомпании, хотели и анализатори твърдят, че пътуването продължава да е основен приоритет вместо, както в миналото, "нещо, което би било хубаво" да се случи.

Международните пътувания са достигнали около 90 на сто от предпандемичните си равнища тази година, според данните на Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA). Възстановяването се дължи в най-голяма степен на туристите, поели към Южна Европа от страни с по-хладен климат въпреки покачващите се температури и групите американски туристи, летящи в чужбина.

Oще по темата
Според неотдавнашно проучване на туристическата технологична компания "Амадеус" (Amadeus) 47 на сто от анкетираните са заявили, че пътуване отвъд граница е сред основните приоритети при планиране на разходите им за 2023 и 2024 година спрямо 42 на сто през предходната година. "Амадеус" е анкетирал туристи от Великобритания, Франция, САЩ, Германия и Сингапур, предаде БТА.

Тези тенденции са повишили тримесечните постъпления на туристическите компании, а круизни оператори като "Роял Карибиън" (Royal Caribbean) са отчели рекордни резултати през последните седмици. Платформите за резервации "Букинг" (Booking) и "Ербиенби" (Airbnb) съобщиха, че приходите им са се увеличили със съответно 27 на сто и 18 на сто. Авиокомпанията "Делта" (Delta) и веригата хотели "Мариот интернешънъл" (Marriott International) прогнозират силно търсене в бъдеще.

Германският авиопревозвач "Луфтханза" (Lufthansa) обяви, че резервациите за остатъка от годината са надвишили 90 на сто от предпандемичното равнище, а летният сезон е удължен до октомври.

"Юнайтид еърлайнс" (United Airlines) е разширил покритието си в Тихия океан с нови полети до Манила, Хонконг, Тайпе и Токио.

Очаква се глобалното пътническо търсене да нарасне с 22 на сто на годишна основа през 2023 година и 6 на сто през 2024 година

Някои авиокомпании като Ай Ей Джи (IAG), компанията майка на "Бритиш еъруейз" (British Airways), обявиха, че не могат да прогнозират дали търсенето ще се запази. Анализатори обявиха, че намаляването на спестяванията на потребителите може да доведе до спад на разходите, ако инфлацията не се смекчи.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

6

Британски учЕн

преди 9 месеца

Май месец децата в Англия имат една седмица ваканция и реших да се прибера в България. Самолетът беше пълен с англичани, сами си организират отпуската без тур оператори което е много притеснително, вече се чувстват в България като у тях си, хем не са вече в евросъюза.

5

Itso

преди 9 месеца

Цените винаги са скачали, особенно лятото когато децата излизат във ваканция в съответната държава 9англия, Испания, Германия) защото тогава има голямо търсене и всички тръгват да пътуват. Тогава скачат и горивата и цените в хотелите. Пазарна икономика му се вика.

4

...

преди 9 месеца

За две години имам над 40 полета. Толкова много пътуване до сега не съм правил. Скъпо... колко да е скъпо? Цените са повече от приемливи и достъпни.

fallback