Снимка: БГНЕС

Повече от 1400 души в Судан са диагностицирани с треска денга тази година в най-тежката епидемия в страната от повече от десетилетие.

По данни на Световната здравна организация (СЗО), която подозира, че истинският брой е много по-голям, в половината от 18-те щата на страната са регистрирани случаи и са регистрирани девет смъртни случая, включително едно дете.

Д-р Мунтасир Осман, генерален директор на отдела за извънредни ситуации във федералното министерство на здравеопазването, заяви, че през 2022 г. е регистрирано "най-голямото географско разпространение на треската в историята на страната" с 1430 случая.

Треската денга се разпространява от заразени комари, които обикновено се намират в близост до източници на стояща вода или в резервоари за съхранение на вода. Тя има грипоподобни симптоми и понякога може да причини органна недостатъчност и смърт.

Осман обвинява за това проливните дъждове и липсата на превантивни мерки като мрежи за легла и репеленти срещу насекоми. "По икономически причини страната е загубила много важни работни места по отношение на превантивните лекарства. Вече не разполагаме с персонала, който работеше в сферата на наблюдателното здравеопазване, или с работници, които подготвяха нещата, преди да се случи проблем."

След военния преврат през октомври миналата година Судан е в хаос, изострен от неуспешните реколти и нарастващите цени на храните.

Още по темата
Нима Саид Абид, ръководител на СЗО в Судан, заяви, че потвърдените случаи са "върхът на айсберга".

"Някои [хора] се представят с леки случаи, други се консултират с традиционни лечители или просто разчитат на домашни средства и поради това не съобщават в здравните заведения. Това, за което се съобщава в здравните заведения, са най-тежките случаи, които изискват прием или медицински грижи", каза той.

В щатите Северен Кордофан, Северен Дарфур и Бели Нил денга се наблюдава за първи път.

В столицата на щата Северен Кордофан, Ел Обейд, в социалните мрежи се разпространяват снимки на пациенти, лежащи на земята, тъй като в болниците няма легла. В Северен Кордофан има най-малко 1200 съмнителни случая, а 393 са потвърдени.

Д-р Ибтихал Ибрахим от министерството на здравеопазването в Северен Кордофан заяви, че държи болното си дете от денга вкъщи.

"Не е само моето дете, целият ми квартал е пълен с болни от треска, но те останаха вкъщи, за да получат природни средства, а някои от тях сами си набавиха лекарства. Те се лекуват сами", казва тя.

Ибрахим казва, че цените на лекарствата са се повишили. "Купих капки за сина ми за 3500 судански лири (12 лв.), които само преди няколко седмици струваха само 600 лири (2 лв.)."

СЗО твърди, че случаите на денга са се увеличили осем пъти през последните 20 години, което отчасти се дължи на по-доброто съобщаване на заболяването. Изследване, публикувано в The Lancet Planetary Health миналата година, сочи, че глобалното затопляне води до това, че както маларията, така и денгата "се откриват в повече райони, постепенно се появяват на незасегнати преди това места и отново се появяват на места, където са отшумели".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase