Снимка: архив, БГНЕС
fallback

Сраженията между Азербайджан и Армения в оспорвания регион Нагорни Карабах в Южен Кавказ снощи отново се разгоряха, предаде ДПА.

Според съобщения на руските новинарски агенции, които се позовават на арменското министерство на отбраната, азербайджанските войски са атакували арменски позиции на три места с артилерия и едрокалибрени оръжия.

Oще по темата
Междувременно азербайджанското министерство на отбраната в Баку заяви, че боевете са били предизвикани от мащабен арменски опит за саботаж.

Двете страни са в конфликт от десетилетия заради Нагорни Карабах, който исторически е с преобладаващо арменско население, но юридически е бил част от Азербайджан по времето на Съветския съюз, отбелязва ДПА. След разпадането на СССР Нагорни Карабах обяви независимост от Баку под името Република Арцах с подкрепата на Ереван, което предизвика продължила три години война. Войната приключи през 1994 г. с победа на Армения и в продължение на четвърт век Нагорни Карабах на практика беше под арменски контрол, въпреки че статутът му никога не беше международно признат.

След десетилетия на безизходица Азербайджан внезапно си възвърна големи части от Нагорни Карабах във военна кампания през 2020 г., принуждавайки Армения да направи големи териториални отстъпки. Те включваха клауза, ограничаваща арменския достъп до региона до един безопасен коридор, наблюдаван от руски мироопазващи сили. Оттогава обаче прекратяването на огъня беше нарушавано няколко пъти и от двете страни.

Канцеларията на премиера на Армения Никол Пашинян каза, че той е обсъдил влошаването на обстановката на арменско-азербайджанската граница в телефонни разговори с президента на Русия Владимир Путин и с президента на Франция Еманюел Макрон.

САЩ призоваха за прекратяване на военните действия по границата между Армения и Азербайджан. Съединените щати са дълбоко обезпокоени от съобщенията за нападения по границата между Армения и Азербайджан и призовават за незабавно прекратяване на военните действия, заяви държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън, цитиран от Ройтерс.

"Както отдавна дадохме ясно да се разбере, конфликтът не може да има военно решение", се казва в изявлението на Блинкън. "Настояваме за незабавно прекратяване на каквито и да било военни действия", пише още в изявлението.

Междувременно пресслужбата на арменското министерство на отбраната съобщи, че ситуацията на арменско-азербайджанската граница остава напрегната и там се водят позиционни сражения, предаде БТА.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

29

Али

преди 1 година

Азарбейджан става основен доставчик на газ за ЕС и това се знаеше преди 2 год. затова арменците нападнаха град Тертер в Азарбейджан (от там минават всички газопроводи, петролопровод и жп линия) това са връзката на Баку с Средиземно море съответно с ЕС. Съответно, ЕС с Азарбейджан, Туркменистан, Казакстан... но плановете на Ереван приключиха с пълен провал....

28

Алекс

преди 1 година

До Анонимен 29 Какви санкции срещу Азербайджан? Според международното право Нагорни Карабах е азербайджанска територия.Арменците са окупатори.Това е поредният конфликт разпален с активно руско участие.Сега е моментът Азербайджан окончателно да разреши конфликта.Русия затъна в Украйна и не може да се занимава с Нагорни Карабах.

27

Анонимен

преди 1 година

Санкции срещу Азербайджан ще има ли? Кой е агресора тук? Май само срещу тези, на който ФАЩ им изнася се слагат санкции!

fallback