Снимка: БГНЕС
fallback

Британският премиер Борис Джонсън ще се изправи днес пред разгневени депутати за първи път, след като беше глобен за нарушаване на закона. Скандалът "Партигейт" продължава да го преследва, съобщи АФП.

Изпадналият в затруднение лидер на Великобритания премина през първоначалната буря, след като миналата седмица беше наказан за нарушаване на законите за блокиране заради COVID, упорито устоявайки на призивите да подаде оставка.

Но Джонсън може да очаква проблеми, когато Камарата на общините се върне от великденската си ваканция, а депутатите поискат да разберат защо той многократно е настоявал пред тях, че не са нарушени никакви правила.

Oще по темата

Умишленото подвеждане на парламента е нарушение на кодекса за поведение на министрите, според който те трябва да подадат оставка при такава ситуация, а депутатите от опозицията са категорични, че Джонсън трябва да си тръгне.

Въпреки че стана първият съвременен британски лидер, глобен за нарушаване на закона, и въпреки че е изправен пред възможни допълнителни санкции, тъй като полицията разследва многобройни случаи на нарушаване на правилата на Даунинг стрийт, той се окопава.

Очаква се 57-годишният премиер да се опита да загърби споровете с мантрата за "обичайната работа" тази седмица, която включва започващо в четвъртък двудневно посещение в Индия.

"Премиерът ще има думата, ще изложи своята версия на събитията и ще се изправи пред въпроси от страна на депутатите", заяви в понеделник пред Скай Нюз правителственият министър Грег Хандс.

"(Той) се справя с работата си, постига резултати, а правителството постига резултати във всичко - от програмата за ваксиниране до (силната) подкрепа за Украйна."

Лондонската полицейска служба Метрополитън разследва десетки предполагаеми нарушения на правилата за заключване от страна на Джонсън и неговия персонал в комплекса на Даунинг стрийт, където той живее и работи по време на пандемията.

Миналата седмица от там съобщиха, че досега служителите са издали повече от 50 глоби.

Скандалът - последният от поредицата противоречия, които засегнаха Джонсън от миналото лято насам, постави в началото на тази година поста му на косъм, а депутатите консерватори - в опасно бунтарско настроение.

Но той увеличи шансовете си за оцеляване, благодарение на твърдата позиция във връзка с войната в Украйна, с което отклони вниманието от скандала в момент, когато беше най-уязвим.

Няколко депутати от Консервативната партия, които публично оттеглиха подкрепата си за неговото лидерство, промениха курса си и заявиха, че сега не е моментът за смяна на лидера на торите.

Нарастващата криза с разходите за живот също допринесоха за отвличането на вниманието на хората от скандала, докато Джонсън направи няколко големи политически изявления, насочени към неговата политическа сила, подкрепяща Brexit.

Те включват спорни планове за изпращане на мигрантите и търсещите убежище, които прекосяват Ламанша, на хиляди километри в Руанда.

Коментаторите обаче се съмняват, че Джонсън ще може да запази подкрепата на партията си, ако бъде глобен многократно, ако торите се представят зле на местните избори следващия месец и се появят още пикантни подробности за партитата.

Знаково в случая беше подаването на оставка от страна на министъра на правосъдието Саймън Уолфсън миналата сряда, който се позова на "мащаба, контекста и естеството" на нарушенията на правилата.

Няколко тори също подновиха призивите си да се оттегли, предава БГНЕС.

Според съобщенията Джонсън ще се опита да укрепи позициите си сред тях, когато се обърне към заседание на парламентарната партия на консерваторите тази вечер

Въпреки това той може да се сблъска с още по-голямо неудобство, ако депутатите гласуват за изпращането му пред рядко свиквана парламентарна комисия, която да реши дали той ги е подвел по случая "партигейт".

Твърди се, че председателят на Общото събрание Линдзи Хойл обмисля дали да позволи подобно гласуване на фона на натиска от страна на опозиционните партии.

"Борис Джонсън пренебрегна собствения си закон, а след това лъжеше, лъжеше и лъжеше", написа в Туитър миналия вторник Анджела Рейнър, заместник-председател на лейбъристите.

"Докато британската общественост правеше огромни жертви, той нарушаваше правилата."

Джонсън несъмнено се надява, че гневът на гласоподавателите заради "партигейт" се е уталожил, но според последните социологически проучвания те продължават да са му ядосани.

Едно от националните проучвания показва, че почти две трети от хората се изказват негативно за лидера на торите в сравнение със само 16% положително, като думата "лъжец" е най-често споделяният отговор.

"Като цяло "партигейт" доминира в мненията за Борис (Джонсън) над Украйна", заяви Джеймс Джонсън - анкетьор от Консервативната партия, който е направил извадката.

"Яростта не е отстъпила. Много негативни коментари идват от хора, които преди са го харесвали, но сега са променили мнението си".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

6

Анонимен

преди 2 години

Петиция за оставките на Борис Джонсън и Риши Сунак наближава половин милион подписа.

5

Анонимен

преди 2 години

Когато е нарушил фалшиви мерки за фалшив вирус, значи няма провинение. Провинението му е, че лъга народа си и участва в световния заговор. Но това е друга тема, по този казус всички замесени ще бъдат наказани.

4

Анонимен

преди 2 години

Тоз рошавият, защо не си смени името Борис? Много руско звучи, няма ли някаква украинска алтернатива?

fallback