Снимка: БГНЕС
fallback

Изменението на климата кара океаните да се покачват по-бързо от най-песимистичните прогнози на учените, което води до по-ранни рискове от наводнения за крайбрежните икономики, които вече изпитват трудности да се адаптират, показва проучване, публикувано в Ocean Science.

Ревизираните оценки, публикувани във вторник, са особено важни за двете пети от населението на Земята, които живеят близо до бреговете. Застрахованото имущество на стойност трилиони долари може да бъде изправено пред още по-голяма опасност от наводнения, супер бури и приливни вълни. Изследванията показват, че страните ще трябва да овладеят своите емисии на парникови газове дори по-рано от очакваното, за да поддържат нивата на моретата и океаните под контрол, предава Bloomberg.

„Това означава, че бюджетът ни от въглерод е още по-изчерпан“, каза Аслак Гринстед, геофизик от университета в Копенхаген, който е съавтор на изследването. Икономиките трябва да намалят допълнително 200 милиарда метрични тона въглерод - еквивалентно на около пет години глобални емисии - за да останат в рамките на праговете, определени от предишни прогнози, каза той.

Изследователите се позовават на моделите на междуправителствения комитет на ООН за изменението на климата, много от които отчитат само последните 150 години, като включат данни от няколко века. Новите наблюдения показват, че около половин метър покачване на морското равнище до края на века вече може да се очаква само с 0,5 градуса по Целзий покачване на температурите. Океаните могат да се издигнат с повече от 1 метър при 2 градуса по Целзий.

„Моделите, на които основаваме прогнозите си за повишаване на морското равнище, в момента не са достатъчно чувствителни“, каза Гринстед, цитиран от Bloomberg TV Bulgaria.

Изводите следват предупреждението от миналия месец, че повишаването на температурите е разтопило 28 трилиона метрични тона лед - еквивалентно на пласт лед дебел 100 метра, покриващ изцяло Великобритания - което прави най-лошите сценарии за климата по-вероятни. Новата методология за проследяване на промяната на морското равнище може да помогне на застрахователните компании, строителите на недвижими имоти и звена, занимаващи се с градоустройството да изградят системи за защита.

„Сценариите, които виждаме пред нас сега по отношение на повишаването на морското равнище, са твърде консервативни“, каза Гринстед.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

53

Анонимен

преди 3 години

дано да е скоро че да мага да си паркирам яхтата пред вилата.

52

Анонимен

преди 3 години

До ГЕОРГИ ЛАМБУРОВМоже да са от някоя стара река,блато, а и планините също се движат, Стара планина е младонагъната планина.В Средновековието,когато описват една от битките на българите при Одрин с кръстоносците , описват как българите правят клопка и натикват кръстоносците в блатата и те се издавят там от тежките си ламарини, днес блата там няма.

51

Анонимен

преди 3 години

До DDТо и в нашия нисък планински район се откриват останки от такива миди,водни охлюви и черупки,дори черупки като на морски обитатели, останки от други водни животни,но в миналото е имало голяма река, сега няма нищо и е сухо, явно преди години в реките са живяли доста по-разнообразни животни от днес, не е задължително да са морски.И реките са били по-пълноводни в миналото.

fallback