Снимка: pixaBay
fallback

Океаните, които са източник на живота на Земята, могат да станат най-лошите ни врагове в световен мащаб, ако не бъде направено нищо за значително ограничаване на парниковите емисии, съобщи АФП, позовавайки се на доклад на ООН.

Oще по темата

280 милиона души да бъдат прокудени от земите си заради покачване на морското равнище, щетите от циклоните ще се увеличат, а рибните запаси ще намалеят, твърдят специалистите от Междуправителствената експертна група за климатичните промени в специалния доклад за океаните и криосферата - тази част от земната система, която съдържа замръзнала вода под някаква форма (снежна покривка, ледници, полярни шапки, замръзнала земя).

Според доклада за океаните и криосферата, заради покачването на морското ниво 280 милиона души може да се наложи да напуснат местата, където живеят. И това е в оптимистичния сценарий, при който затоплянето ще бъде ограничено до 2 градуса Целзий в сравнение с доиндустриалните температури.

От 30 до 99 процента от вечната замръзналост - земята и скалите, които са заледени през цялата година, ще се разтопи до 2100 г., ако изпускането на парникови газове продължи със сегашния темп. Само в Северното полукълбо пермафростът така ще освободи "въглеродна бомба" от въглероден двуокис и метан и ще засили затоплянето.

Явленията, които вече са в ход, като спадане на кислорода в морската вода и покачване на температурата, могат да намалят трайно рибните запаси, с които се изхранват много хора. Щетите от наводненията могат да се увеличат 100, ако не и 1000 пъти до 2100 г.

От топенето на ледовете ще се получи голямо количество сладка вода, но след това тя ще намалее много. Това ще засегне милиарди хора.

Ако температурите се увеличат с 2 градуса Целзий до 2100 г., това ще предизвика рязко покачване на морското ниво.

Докладът от 900 стр. ще бъде представен официално на 25 септември на среща на Междуправителствената експертна група за климатичните промени в Монако. Той е четвъртият на конкретна тeма, публикуван от ООН за по-малко от година, предаде БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

18

Анонимен

преди 4 години

Става дума за глобално затопляне а не за затоплянето на гренландия. Гренландия винаги е била по топла от сега, сегашното затоплянетам е нищо в сравнение с последните 10 000г. И средновековният топъл период е слаб в сравнение с предишните хилядолетия.

17

Гост

преди 4 години

Южен Сибир и сега е с умерен климат. А САЩ не са остров на юг живеят над 100 милиона.

16

Анонимен

преди 4 години

Едни държави ще спечелят от глобалното затопляне,други ще загубят.Преселническото цунами ще е към Европа от Африка и Азия. Към САЩ цунами през океана е трудно и затова Тръмпецот го бОли кurа за затоплянето. Русия обаче ще спечели защото ще стнат достъпни още ресурси в срайния Север,Северният морски път ще стане целогодишен,а Южен Сибир ще стане с умерен климат.

fallback