Снимка: Pixabay
fallback

Две години след подписването на Парижкото споразумение ситуацията е следната - две страни не са подкрепили споразумението, като една от тях е САЩ (а тя е фактор в тези политики на глобално ниво). Това каза Георги Стефанов, експерт по климатичните промени в WWF, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria .

Процесът за официалното напускане на САЩ, който ще трае няколко години, е възможно да бъде прекъснат от следващия президент на САЩ, защото процесът, подобно на Brexit, отнема време. Гостът коментира световната среща за борба с климатичните промени, която се провежда днес в Париж. Домакин на срещата е френският президент Еманюел Макрон.

"Защо сега се събират лидерите в толкова широк формат, от цялата планета? Защото има очакване от страна на гражданите, на бизнеса, да се пристъпи към действие по поставените цели от Парижкото споразумение. Първата стъпка е набирането на необходимите средства - обещаните по 100 млрд. долара зелен фонд на година, които са ключови и тяхното разпределение към проекти и инициативи, които водят до справяне с климатичните промени на практика".

Тези средства може да изглеждат много голяма сума, но на фона на общите глобални обороти и БВП, те са незначителен процент и лесно достижим. Не е невъзможно светът да се амбицира.

Природният капитал е нещо, което много бизнеси започнаха да оценяват, каза събеседникът. Кораловите рифове и мангровите гори на Белис придават 0,5 млрд. стойност на тези брегове, което е в пъти повече от разходите за поддръжка. Така е и с горите, които осигуряват водите на софиянци в Рила, са много по-ценни с това, че осигуряват вода за София, отколкото е стойността на дървесината.

На прага на 2018 в Европа има едни пътни карти и споразумения, които отвеждат Европа към 2030-2050 година, които са преди Парижкото споразумение. Очакванията и на бизнеса, и на гражданското общество, са, че ЕК преди следващите избори в ЕС ще наложи актуализация на тези пътни карти, които не са достатъчно актуални.

Повече можете да видите на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

9

Анонимен

преди 6 години

И пак До ИМПЕРИАЛИСТ - продължениеКак мислиш, дали ако късите вълни бяха толкова универсални и използваеми, нямаше да ползваме старите ВЕФ-ове и за готвене, вместо да се правят и купуват разните микровълнови и други фурни?

8

Анонимен

преди 6 години

До ИМПЕРИАЛИСТАз бих цитирал други източници, но и Уикито става. И там като се поразгледаш, ще установиш, че визираните "къси вълни" са само малка част от спектъра на радиовълните. А простичкото обяснение как точно такива излъчватели го играят като атмосферни и други печки, нещо липсва. И междудругото не случайно "микровълнова"-та фурна има "микро" в заглавието си!

7

ИМПЕРИАЛИСТ

преди 6 години

До До ИМПЕРИАЛИСТЕто от къде може да се види - Електромагнитен спектърот Уикипедия, свободната енциклопедия

fallback