Снимка: Reuters
fallback

Физикът Стивън Хокинг обвини британското правителство, че предизвиква криза в Националната здравна служба (НЗС) и каза, че тя не трябва да се превръща в насочена към извличане на печалба система в американски стил, предаде Ройтерс.

"Грижите, които получавам, откакто бях диагностициран с болест на двигателния неврон като студент през 1962 г., ми позволяват да живея живота си както искам и да допринасям за значителния напредък в нашето разбиране за вселената", написа Хокинг в британския в. "Гардиън".

Мнозина британци се гордеят с НЗС, която им дава възможност да ползват безплатни грижи от началото до края на живота си. През последните години обаче системата е подложена на огромен финансов натиск заради ограничения бюджет, застаряващото население и по-скъпото и сложно лечение.

Хокинг, който е поддръжник на опозиционната британска Лейбъристка партия, каза, че НЗС е "крайъгълен камък на нашето общество", но е в криза, породена от политически решения.

Според британския учен НЗС е изправена пред конфликт между интересите на многонационалните корпорации, движени от желание за печалба, и обществената съпротива срещу растящата приватизация.

"В САЩ, където доминират в здравната система, тези корпорации правят огромни печалби, здравеопазването не е всеобщо и е много по-скъпо за резултатите, които получават пациентите, отколкото във Великобритания", заяви Хокинг, цитиран от БТА.

"Виждаме, че съотношението на силите във Великобритания е в полза на частните здравни компании, а посоката на промяната е към осигурителна система в американски стил", написа физикът.

Той обвини британския здравен министър Джереми Хънт, че подбира научни доказателства за оправдаване на политиката.

"За един учен подбирането на доказателства е неприемливо. Когато официалните данни злоупотребяват с научните доводи и цитират някои изследвания, но премълчават други, за да оправдаят политиката, която те искат да осъществят по други причини, това подкопава научната култура", заяви Хокинг.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

27

Язе

преди 6 години

И да се разреши частна бърза помощ. Звъниш за помощ казваш ЕГН и системата показва дали си осигурен или не. Като не си и те прехвърля на частната услуга, лесно и просто. А за инцидентни случаи, помага се и после се подава сметката. Ако няма пари, след възстановяване обществено полезен труд в полза на болницата. Има начини. Имаш пари плащаш си на частно, иначе с осигуровките и т. н.

26

Язе

преди 6 години

Може и да се регламентира часното здравеопазване. Ако искаш финансиране на частна клиника от НЗОК то дяловото участие на държавата трябва да е 51%. Иначе се спасяваш сам. А парите от НЗОК да отиват само за общински и държавни болници. А то това какво е? Всеки хитрец с болница на *** от НЗОК, защо? То все едно да си направя фабрика за банички и държавата да ми дава едни пари за всяка продадена баничка и аз като запиша един оборот, малииии... пари, пари, малиии ...

25

Язе

преди 6 години

Няма безплатен обяд. Това е истина но в Конституцията е записано именно "Безплатно здравеопазване. Задавате ли си въпроса, защо не пише например "Бюджета за здравеопазване се формира от здравно-осигурителни вноски и държавния бюджет." Та да се знае кой плаща масрафа. Може да се конструира със закон, така: при събрани 1 млрд. държавата добавя още 1. Може да се добави и, че граждани без завършен 8 клас, такива които не са плащали и не желаят да плащат осигуровки се се изхвърлят от системата.

fallback