Снимка: архив Reuters

Москва разчита предстоящият разговор между президента на САЩ Доналд Тръмп и руския му колега Владимир Путин в Хамбург да внесе яснота в перспективите за развитие на отношенията. Външният министър на Русия Сергей Лавров заяви, че двамата лидери имат желание да преодолеят "ненормалния" характер на двустранния дневен ред и да започнат договаряне по конкретни теми, пише "Комерсант", цитиран от Би Би Си.

Вестникът се съмнява, че президентските преговори в рамките на срещата на върха на Г-20 на 7 и 8 юли ще доведат до сериозен напредък, но цитира и позитивни прогнози. Бившият руски финансов министър Алексей Кудрин например заявява, че смята за много важен личния контакт между Путин и Тръмп.

"След личния контакт на Путин с Джордж Буш значителен дял от опасенията и предубежденията бяха преодолени. Знае се, че и Тръмп, и Путин биха желали да стабилизираме отношенията помежду си. Очаквам те да представят един на друг много аргументи, които да съдействат за това", коментира Кудрин на международен форум в Москва.

При острата криза в отношенията между Вашингтон и Москва ще изглеждат като постижение и далеч по-скромни резултати, убеден е политологът от САЩ Матю Рожански.

"Ако президентите на двете страни направят поне общо изявление (няма значение устно или писмено), че днешното състояние на двустранните отношения е неприемливо и че те нареждат на своите правителства да започнат работа за нормализирането им, в днешните условия това вече ще се смята за постижение", казва той.

По думите на експерта сега отношенията между САЩ и Русия са на крайно ниско равнище, а подобно съвместно президентско изявление би могло да предотврати по-нататъшно засилване на конфронтацията и да стимулира първоначални усилия за излизане от кризата. "Засега не бих разчитал на нещо повече", заключава Рожански.

Руско-американските "отношения се подобряват с огромен труд. Общо погледнато, не сме постигнали нужната динамика в подобряването" им, заявява руският зам.-външен министър Сергей Рябков в интервю за "Известия", цитирано от ТАСС. Москва не е анулирала двустранните консултации с Вашингтон на ниво заместник-министри на външните работи и ще ги поднови в подходящия момент, отбелязва той.

Русия и САЩ все още следват принципно различни подходи към редица международни проблеми. Това засяга по-специално борбата с тероризма в Сирия, посочва дипломатът.

Преговорите за Сирия в Астана остават отворени, за да се включат в тях и САЩ. Вашингтон обаче "проявява предишния стремеж да подпомогне една от страните в конфликта, включително с военна сила", а Русия не приема подобни подходи, изтъква Рябков.

Той припомня в тази връзка инициативата на Владимир Путин за формиране на широк антитерористичен фронт. "Приканваме американците да се съобразят с това в политиката си", казва руският представител.

Ако САЩ продължат натиска срещу Северна Корея, това може да предизвика сблъсък, което ще е катастрофа за важния за всички регион. Русия е предложила на заинтересованите страни план за поетапно намаляване на напрежението на Корейския полуостров с оглед по-нататък "да се търсят по-динамично политически развръзки". "Дипломатите, включително американските чудесно познават тази технология", отбелязва Рябков.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase