Снимка: архив, Reuters
fallback

Пожарът в жилищния блок "Гренфел тауър" в Лондон е започнал през нощта, когато мнозина са спели. Градските власти твърдят, че в момента на избухването на пожара в сградата може би са се намирали до 600 души.

Засега е известно, че са загинали 12 души, около 70 души са пострадали, като 18 от тях са в тежко състояние.

Руската редакция на Би Би Си разговаря с експерта Сергей Афанасиев за това как да се спасят от пожар тези, които живеят в многоетажни сгради.

Какво първо да направи човек, ако в сградата избухне пожар?

Пожарната трябва да бъде извикана във всеки случай. По какъвто и да е начин. Ако за вас не знаят, няма да ви спасят.

Какво да правим след това?

Най-страшното при пожар е не самият огън, колкото димът и въглеродният окис. От него няма къде да се скрием, той няма мирис, нито цвят.

Не взимайте вещи със себе си – само документите, пари, облечете нещо. Трябва да се върви надолу, защото продуктите от горенето се издигат нагоре.

Ако пожарът е на по-нисък етаж или нямате възможност да напуснете жилището, тъй като огънят е по стълбището, запушете всички отвори с влажни кърпи, плътно затворете прозорците. Ако имате възможност, излезте на балкона.

Какво не бива да правите в никакъв случай?

Високите сгради имат асансьори. Те не бива да се използват. Асансьорите трябва да бъдат свалени на първия етаж, вратата да бъде отворена и те да бъде блокирани в това положение.

Не бива да се правим на герои – при силен пожар да хващаме пожарогасителя и да започнем да гасим с него. От 100 души по двама-трима умеят да работят с пожарогасител. А времето тече.

Опасно ли е да се живее във високи сгради?

Да се осигури безопасност във високите сгради е 2-3 пъти по-сложно от сградите с по-малко етажи. Главният проблем е бързата евакуация на намиращите се в сградата хора. Затова при проектирането трябва да се предвидят системи за безопасност.

Преди всичко, пожарни кранове на всеки етаж и маршрути за евакуация – за тях има много изисквания, те трябва да бъдат възможно най-късите, там да няма запалими материали, да бъдат с определена широчина. По пътя трябва да има врати, желателно е да са пожароустойчиви – те могат да удържат огъня за известно време.

Освен това са необходими системи за ранно предупреждение и оповестяване за пожар, системи за отвеждане на дима по пътя за евакуация.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

дед мароз

преди 6 години

До Анонимен ши тъ сънирът изотзад до като ти се пръсне пърдялника червен

9

Анонимен

преди 6 години

ТИКВАТА и Лилиту да ни санират .

8

дръндер

преди 6 години

делтапланер или парашут.

fallback