Снимка: архив, Reuters
fallback

Мнозина от тях дори не говорят арабски и светът не знае много за ролята им в Сирия, но китайските бойци от Туркестанската ислямска партия там са организирани и калени и имаха важна роля в сухопътните офанзиви срещу силите на президента Башар Асад в северните райони на страната, пише Асошиейтед прес.

Хиляди китайски джихадисти дойдоха в Сирия след началото на гражданската война през март 2011 г., за да се бият срещу правителствените сили и техните съюзници. Някои от тях се присъединиха към клона на Ал Кайда в страната, който преди се наричаше Фронт ан Нусра. Други се заклеха във вярност към групировката "Ислямска държава", а сравнително по-малък брой се присъединиха към фракции като ултраконсервативната Ахрар аш Шам.

Но повечето китайски джихадисти са в редиците на Туркестанската ислямска партия в Сирия. Те са предимно китайски мюсюлмани, най-вече от тюркоезичното уйгурско мнозинство, населяващо китайския Синцзян-Уйгурски автономен район.

Нарастването на ролята им в Сирия доведе до засилване на сътрудничеството между сирийските и китайските разузнавателни агенции, които се опасяват, че тези джихадисти може някой ден да се върнат у дома и да създават проблеми.

Туркестанската ислямска партия в Сирия е другото име на Ислямското движение на Източен Туркестан, което нарича китайския Синцзян-Уйгурски автономен район Източен Туркестан.

Както и на повечето джихадистки групи в Сирия, целта им е да свалят от власт светското правителство на Асад и да го заменят със стриктно ислямско управление. Включването им във войната, в която загинаха близо 400 000 души, става в момент, когато китайското правителство е един от най-влиятелните международни поддръжници на Асад. Заедно с Русия Китай на няколко пъти е използвал правото си на вето в Съвета за сигурност на ООН, за да предотврати налагането на международни санкции на арабския си съюзник.

Пекин обвинява за насилието на своя територия и срещу китайски цели по света ислямските екстремисти с връзки в чужбина, които искат да създадат независима държава в Синцзян-Уйгурския автономен район. Правителството казва, че някои от тях бягат от страната, за да се присъединят към джихадистите, макар че критиците му казват, че уйгурите са подложени на дискриминация и икономическа маргинализация в родината си и просто се опитват да избягат от репресивното управление на китайското мнозинство, което е от етноса хан.

Абу Дардаа аш Шами, член на вече разпуснатата екстремистка групировка Джунд ал Акса, заяви, че Туркестанската ислямска партия има най-добрите "ингемасиюн"-и, арабска дума, означаваща "тези, които се потапят" (инфилтрират, внедряват). Те бяха използвани от екстремистки групи като "Ислямска държава" и свързания с Ал Кайда фронт Фатах аш Шам. Ролята им е да се промъкнат в набелязаните за атака цели, да създадат хаос и да се бият до смърт, преди да започне голяма сухопътна офанзива.

"Те са лъвовете на сухопътните офанзиви", заяви Аш Шами, който на няколко пъти се е бил в Северна Сирия заедно с бойци на Туркестанската ислямска партия.

През ноември Се Сяоюан, китайският специален пратеник в Сирия, заяви пред медиите, че двете страни имат нормално сътрудничество във военната област, фокусирано върху хуманитарните въпроси, макар че китайски представители неведнъж са отхвърляли възможността да изпратят войски или оръжия.

През последната година обаче китайски и сирийски представители започнаха да провеждат веднъж месечно редовни срещи на високопоставени представители, за да разменят информация за екстремистките движения в Сирия, твърди източник, запознат с въпроса. Той поиска анонимност, защото няма право да разкрива военни тайни.

"Тези хора не само се бият редом заедно с международни терористични сили в Сирия, те вероятно ще се върнат в Китай и ще представляват заплаха за китайската национална сигурност", заяви Ли Вей, експерт по тероризма в Китайския институт за съвременни международни отношения (CICIR) и директор на неговия институт за изследвания на сигурността и контрола над въоръженията.

Рами Абдел Рахман, който ръководи базирания във Великобритания Сирийски център за наблюдение на човешките права, каза, че в Сирия има около 5000 китайски бойци, повечето от тях са в редиците на Туркестанската ислямска партия, действаща в Северна Сирия, които наброяват около 20 000 души заедно със семействата си. Ли, експертът по тероризма, заяви, че цифрите на Абдел Рахман са прекалено високи и добави, че той смята, че цифрата е около 300 китайски бойци в Сирия, довели със себе си около 700 членове на семействата си.

"Със затягането на контрола по границите между Турция и Сирия за тях става по-трудно да се промъкват в Сирия", заяви Ли.

Активисти на сирийската опозиция и проправителствени медии казват, че десетки бойци на Туркестанската ислямска партия са извършили самоубийствени нападения срещу правителствени сили и техните съюзници и през последните две години са водили битки предимно в северната част на страната.

Един от нападателите самоубийци е известен като Шахид Аллах ал Туркистани. Той беше показан в публикуван от Туркестанската ислямска партия видеозапис, направен от безпилотен самолет. На него се вижда как Ал Туркистани се самовзривява в колата, която шофира край Алепо в края на миналата година. Смята се, че е убил десетки проправителствени бойци.

През 2015 г. членове на групировката бяха начело на атаката срещу северозападната провинция Идлиб и превзеха стратегическия град Джиср аш Шугур на границата на бастиона на Асад, провинция Латакия. Съобщава се, че те са причинили разрушения на църква в града и са издигнали черното си знаме над нея.

В края на 2016 г. Туркестанската ислямска партия беше главната сила, която за кратко проби правителствената обсада на контролираната тогава от бунтовниците източна част на северния град Алепо.

Ролята на китайските джихадисти в Сирия беше една от темите, за която Асад говори миналия месец в интервю за китайската телевизия "Финикс", заявявайки, че "те познават вашата страна повече от останалите, така че могат да причинят повече щети от останалите във вашата страна".

За разлика от други бунтовнически групировки Туркестанската ислямска партия е много потайна организация и членовете й живеят заедно, казват активисти в Северна Сирия. Те действат в части от Идлиб и в стратегическия град Джиср аш Шугур, както и в кюрдските планини в западната провинция Латакия.

Абдул-Хаким Рамадан, доктор, работил в провинция Идлиб, заяви, че един от неговите екипи се опитвал да влезе в северозападно село, за да ваксинира децата, но бойци на Туркестанската ислямска партия ги спрели, заявявайки, че само китайци могат да влизат в района.

Рамадан заяви, че за разлика от други бойци, дошли в Сирия, китайците не са се слели с местните общности и езикът е голяма преграда.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

40

Ганьо

преди 7 години

До Анонимен...МНОГО сериозна грешка си мюсулманите в Китай са към 170 милиона за справка населението на цяла русия..а ти като лъжеш сам вярваш ли си?мюсулманите в Китай със сигурност не са 170 млн, а само около 18 млн.Да е малка разликата ок, може да земем и да се объркаме, ама това е прекалено.Ай със здраве и другия път проверявай информацията.

39

Анонимен

преди 7 години

До Анонимен 41 в МНОГО сериозна грешка си мюсулманите в Китай са към 170 милиона за справка населението на цяла русия е по малко Етни4еските Китайци са народноста ХАН около 75%- 80% от вси4ки Въобще в Китай има към 2000 зна4ими малцинства

38

Анонимен

преди 7 години

Сега и китайците запукаха путино асадистите

fallback