Снимка: Reuters
fallback

Европейският съюз ще се опита да договори пет права на европейските граждани, които ще останат да живеят във Великобритания, след като тя напусне Общността. Това съобщи главният преговарящ на ЕС Мишел Барние, който говори за първи път от ноември пред пленарната сесия на Комитета на регионите в Брюксел.
 
ЕС смята да постави на масата на преговорите условията за получаване на право на престой, на работа, на достъп до социалните и пенсионни системи и на образование. Целта е да се договорят еднакви условия за европейците, живеещи във Великобритания, като тези за британските граждани в Европа.
 
"Дългосрочното гарантиране на тези права ще е абсолютен приоритет в преговорите, при който гражданите ще са на първо място", обеща Барние.
 
Основните принципи за постигане на съгласие са непрекъснатост на правата, реципрочност и недискриминация.
 
Барние, който ще води преговорите от името на ЕС, очаква те да бъдат трудни и изключителни, като не е сигурно, че те ще завършат с успех.
 
"Липсата на сделка не е нашият план. Ние искаме да постигнем чисто напускане и да подготвим пътя за договаряне на отношенията след това", поясни той.
 
За да има успех, обаче ЕС ще търси постигане на три условия: преговорите да се водят само между ЕС и Лондон, без отделните членки да преговарят индивидуално, бързо изчистване на неяснотите относно статута на гражданите, европейското финансиране и границите на ЕС след раздялата, както и базиране на бъдещите отношения върху принципа на свободния избор.
 
"Brexit ще има сериозни последствия за политиката и икономиката, за хората, за финансите, правото и в социалната сфера, но липсата на резултат от преговорите ще има още по-тежки последици", предупреди преговарящият.
 
Той нарисува мрачна картина главно за Великобритания, където според него ще има дълги опашки от камиони пред Довър, сериозни проблеми с полетите от и за Острова, както и трудности с доставката на ядрено гориво за британските АЕЦ.
 
Според Барние след напускането, Великобритания ще трябва да се раздели с част от постиженията си, които се дължат на ЕС, като достъпа до общия пазар, безмитното търгуване, фискалните и социални стандарти и дори с евтиния роуминг.
 
На европейския бряг най-силно ще бъдат засегнати Белгия, Ирландия и Холандия заради структурата на търговията си с Обединеното кралство.
 
ЕС ще преговаря с Лондон той да изпълнява задълженията си към европейския бюджет до 2020 г, когато приключва сегашната финансова рамка, одобрена и от Великобритания и независимо, че тя ще излезе от Съюза по-рано. Финансирането по европейските програми и проекти в Обединеното кралство от страна на Брюксел ще продължи в пълен обем до 1 януари 2020 г.
 
Условията за финансиране на европейския бюджет след този срок обаче не са обект на преговорите за Brexit. Барние обаче предупреди, че за ЕС ще е трудно да запази в настоящия им обем еврофондовете, тъй като ще загуби 10 млрд. евро годишно, които сега Лондон дава като национална вноска към бюджета на Съюза.
 
Главният преговарящ отрече, че от Лондон ще се дава сметка при напускането, която някои експерти прогнозираха, че може да достигне до 60 млрд. евро. Той обаче потвърди, че ЕС и Великобритания ще трябва "да уредят делата си", след раздялата, включително да поделят имуществото си.
 
След като се договорят условията за напускане, те ще трябва да се потвърдят от всяко от правителствата на останалите в ЕС държави и да се ратифицират от националните им парламенти. За приемането й е нужно единодушие.
 
Докато се подготвят новите параметри на бъдещето партньорство, ще действат временни правила, които също ще бъдат договорени по време на преговорите.
 
ЕС ще преговаря по Brexit само с правителството на Обединеното кралство и няма да договаря условия със съставните му части. Шотландия вече поиска такива разговори. Гибралтар ще напусне ЕС едновременно с Великобритания, съобщи Мишел Барние.
 
Очаква се напускането на Лондон да започне формално на 28 март, когато премиерът Тереза Мей ще изпрати писмо в Брюксел, с което го информира за желанието си за развод. На 29 април европейските лидери и евроинституциите ще приемат мандат за воденето на преговорите на извънредна среща на върха в Брюксел. Първата среща на преговорните екипи може да е още на 1-2 май. Преговорите за напускане трябва да приключат за 2 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

26

Магазинера

преди 7 години

До ДесенМоже би щяха и да го намерят изхода англичаните, ако европейците не бяха им се обидили и решиха да ги разкарат

25

Анонимен

преди 7 години

Айде, вън за ингилизите.

24

Анонимен

преди 7 години

***, ПО-***, ИНГИЛИЗ

fallback