Фатма Бетюл Саян Кая по време на пресконференцията след завръщането си от Кьолн Снимка: Reuters

Турция е изпратила две дипломатически ноти до Холандия във връзка с дипломатическия спор, който се разрази, след като властите в западноевропейската страна отказаха достъп до страната на двама турски министри.

Шарже д'афер на Холандия беше привикан в Министерството на външните работи на Турция за трети път в рамките на няколко дни.

Още по темата

Анкара се закани да накаже Амстердам, но в какво може да се изрази заканата?

Фатма Бетюл Кая Саян, министърът на социалните политики и семейството, която беше експулсирана от Холандия обясни, че на първо място може да се анулира сътрудничеството между двете страни в разузнавателната дейност. Телевизионният канал НТВ, цитиран от БТА, посочи, че между двете страни има много сериозно сътрудничество в тази сфера, но то временно ще се преустанови.

Турция ще забрани на холандски военни самолети да ползват нейното въздушно пространство, ще преустанови действието на холандските ракетни установки "Пейтриът" край Адана и ще поиска холандските военни да се завърнат в страната си.

Анкара призова холандският посланик да не се връща засега в Турция. Консулските служби на Холандия в Турция са затворени за неопределен срок.

Анкара обаче няма да прилага икономически санкции спрямо Холандия, заяви министърът на икономиката Нихат Зейбекчи.

Стокообменът между двете страни възлиза на 6,1 милиарда долара, като преимущество има вносът - 3,9 млрд. долара, холандските инвестиции в Турция са около 21 млрд. долара срещу 9 млрд. долара турски инвестиции в Холандия.

Близки до управляващата Партия на справедливостта и развитието /ПСР/ считат, че забраната на холандските власти да пуснат турските министри и разразилата се криза ще имат положителен ефект за ПСР.

Депутатът Хюсеин Коджабайък в коментар за тв канал А хабер заяви: "Всъщност не трябва да се сърдим на Германия и на Холандия. Даже трябва малко да им благодарим. Защото забраните, които ни наложиха, ще повишат нашия рейтинг за референдума за конституционните промени най-малко с два пункта като реакция на техните действия. Може със сигурност да очакваме, че колебаещите се и даже част от избирателите, които са склонни да гласуват с "не", поради грубите действия на холадските власти може да променят позициите си към "да".

В същото време турски анализатори коментират, че след изборите в Холандия на 15 март може да се очаква нормализиране в отношенията между двете страни.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase