Снимка: Deutsche Welle, dpa

В Германия близо 80 000 души страдат от това, че не могат еднозначно да се причислят към нито един от двата пола.

Интерсексуалност" - това е наличието у един индивид на неопределени или смесени полови белези. Интерсексуалните хора по рождение са лишени от някои хромозоми, определящи пола, и притежават полови белези, които ги причисляват към или ги отличават и от двата пола. Някои интерсексуални имат и тестиси, и яйчници. У някои индивиди не се образуват и определени хормони, свързани пряко с пола.

Има стотици видове интерсексуалност и аномалии, като наличие на гениталии, които не могат да бъдат класифицирани нито като мъжки, нито като женски,  непълно развитие на вътрешните полови органи, едновременно развитие на тестиси, яйчници, мъжки полов член, клитор и матка.

Такива органични аномалии естествено действат много потискащо на засегнатите хора. Проблемът се усложнява и от постоянната административна принуда да посочваш пола си. Във всекидневието интерсексуалните срещат трудности при взимането на чисто практически решения. Например: в коя тоалетна могат или имат право да влизат.

"Всичко това принуждава интерсексуалните непрекъснато да крият своята индентичност, което всъщност е в разрез с правата на личността" казва Мориц Шмид в разговор с "Deutsche Welle". Той е член на групата "Трета опция", внесла жалба в Конституционния съд, от който сега се очаква окончателно решение дали да се въведе трети пол или не. Повод за жалбата е един случай, който занимава съдилищата от две години насам.

Ваня – родена като момиче, а всъщност?

При раждането си 26-годишната днес Ваня от Лайпциг е записана с женски пол. Тя обаче е интерсексуална.

Дълги години се опитва да живее като жена, но през цялото време знае, че не е нито жена, нито мъж. След проведена хормонална терапия започва да ѝ расте брада.

Ваня иска да промени обозначението на пола си в паспорта от "женски" на "интер/различен". Но службата по гражданско състояние няма правни основания за вписване на трети пол - освен съществуващите "мъжки" и "женски".

Няколко съдилища в поредица от решения отхвърлят молбата на Ваня. Казусът стига до Върховния съд, който също отхвърля молбата. Съдът препраща към едно решение от 2013 година, според което когато полът на едно новородено не може да бъде установен еднозначно, графата в регистъра за гражданско състояние може да остане празна.

За Ваня обаче това не е достатъчно. Тя смята, че държавата и обществото не разглеждат интерсексуалността като еквивалент на двата пола и по този начин дискриминират десетки хиляди хора.

Юристите напредват към едно хуманно решение

Германският етичен съвет още през 2012 година препоръча въвеждането на трети пол. Според експертите, такова решение ще облекчи живота на засегнатите родители и лекари и ще създаде ясна рамка. 

В много случаи още веднага след раждането лекарите се намесват хирургически. Често пъти обаче интерсексуалните цял живот страдат от последствията на тази хирургическа намеса. Тъй че в бъдеще тази опасност трябва да се избягва. До такъв извод стигат и много научни изследвания в областта на интересексуалността през последните години.

Юристите, които подкрепят внесената в Конституционния съд жалба, смятат, че сегашното законодателство нарушава както основните права, така и равнопоставеността между половете. Те стигат до извода, че интерсексуалните хора имат право на собствено обозначаване на пола. Все още не е ясно обаче какво точно ще бъде това обозначение. Възможно е в графата „Пол” да се вписва просто едно голямо Х, или пък да се нанася обозначението "интер".

Открити остават и редица въпроси в сферата на семейното право. Например: как и с кого имат право да сключват брак интерсексуалните? В момента субекти на официален брак в Германия могат да бъдат само представители на двата различни пола. Все още никой не знае какво решение могат да намерят въпросите, възникващи около интерсексуалните

Бангладеш и Пакистан – първи във въвеждането на третия пол

Няколко държави вече въведоха трети пол и това дава надежда на засегнатите. Върховният съд на Австралия, например, разпореди полът на хората със смесени полови белези да се обозначава като "неутрален". Същото важи за Нова Зеландия, Индия, Бангладеш и Пакистан. В паспортите на непалските граждани има графа за трети пол, означен с "О" от "other", или "друг". В Австрия също се води дело за признаване на третия пол.

С две думи: по цял свят настъпва раздвижване за решаването на един проблем, който е нещо доста по-сериозно от обикновена формалност.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase