Кристалина Георгиева. Снимка: БТА

В статия, посветена на шансовете на новозеландската кандидатка Хелън Кларк за поста генерален секретар, британският вестник "Гардиън" изтъква, че тя има намерение да продължи битката въпреки нагласите, че ролята трябва да получи кандидат от Източна Европа. И докато Кларк се мъчи да опровергае мнението, че е твърде близо до традиционната ос на влияние Обединено кралство - САЩ, българската кандидатка, заместник-председателката на Европейската комисия Кристалина Георгиева, се очерта като водещ кандидат, след като беше номинирана от правителството си тази седмица. И макар бившият португалски премиер Антониу Гутериш да остава фаворит за поста, позицията на Георгиева като жена от Източна Европа я прави силен кандидат, подкопавайки шансовете на Хелън Кларк, допълва вестникът.

Сегашният генерален секретар Бан Ки Мун заявява, че е крайно време постът му да бъде предаден на жена. Русия настоява за кандидат от Източна Европа и наблюдатели казват, че Георгиева може да получи широка подкрепа, отбелязва "Гардиън".

Още по темата

Професор Робърт Патман, политолог от университета Отаго, е цитиран от вестника, че номинирането на Георгиева, след като досегашният кандидат на България Ирина Бокова остана шеста при последното предварително гласуване, не означава непременно "края" на Кларк, но може да затрудни Гутериш.

"Георгиева няма международна известност, но е жена от Източна Европа, за която може да се предположи, че е приемлива за повечето страни от ЕС", подчерта Патман.

Според него това все пак може да е добра новина за Хелън Кларк, след като постоянните членки на Съвета за сигурност разберат, че не могат да гарантират избирането на най-предпочитания от тях кандидат, добавя той. Хелън има голяма подкрепа в Общото събрание и това може да се окаже фактор, ако Съветът за сигурност не успее скоро да се споразумее за кандидат.

Марк Голдбърг, редактор на сайта "ЮН диспач", обаче смята, че новозеландската кандидатка практически няма шансове, след като Кристалина Георгиева се включи в надпреварата. "Тя е жена, а има силен натиск жена да бъде избрана за първи път за генерален секретар, освен това е от Източна Европа, а има усещане, че е ред на Източна Европа да получи най-високата длъжност", заявява експертът, цитиран от "Гардиън".

Новозеландският представител в ООН Ван Бохемен заяви за новозеландско радио, че Хелън Кларк е смятана за "англо", а според хората "Обединеното кралство и САЩ са доминирали предостатъчно над много събития."

България с население от 7 милиона души се оказа в позицията с две кандидатури за поста генерален секретар на ООН - при това сериозни, отбелязва швейцарският в. "Тан".

Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова изглежда се ползва с подкрепата на Китай, Русия и значителна част от Латинска Америка. А от сряда насам в надпреварата се включи и заместник-председателката на Европейската комисия Кристалина Георгиева, която има ентусиазираната подкрепа на "стара Европа", и особено на Германия, отбелязва изданието.

На хартия и двете жени имат идеалните качества за генерален секретар на ООН - но и двете са българки и собствените им сънародници са разделени в мнението си за тях, посочва швейцарското издание. Най-силна неприязън към Георгиева проявиха в София, и особено в политическия лагер, към който принадлежи Ирина Бокова - а именно социалистите, подчертава вестникът, добавяйки, че за много българи избирането на Кристалина Георгиева е "цивилизационен избор". Това е "начин да се скъса със зависимостта от миналото", цитира изданието думите на Атанас Чобанов.

"Това е и прагматичен избор. Само тя може да спечели", подчертава цитиран от "Тан" български дипломат, според който Ирина Бокова ще се сблъска с вето от страна на САЩ и Великобритания. Но той не обяснява как европейската комисар ще убеди Русия да гласува за нея, след като ЕС наложи санкции на Москва заради анексията на Крим, отбелязва швейцарското издание. БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase