Снимка: БТА

Хиляди се събраха в центъра на Лондон на протестен поход срещу излизането на Великобритания от ЕС. Шествието тръгна от Парк лейн към парламента.

Хората носеха европейския флаг и плакати с лозунги като "ЕС и аз завинаги".

Маршът беше организиран в социалните мрежи по инициатива на комика Марк Томас, който искал да изрази гнева си от резултатите на референдума.

Междувременно британската кралица Елизабет Втора откри новата сесия на шотландския парламент в Единбург, като призова депутатите подробно да проучат предизвикателствата и възможностите пред Шотландия, за да са в полза на хората от региона.

На референдума за Brexit 62% от шотландците гласуваха за оставане в Съюза, а шотландската премиерка Никола Стърджън даде заявка за втори референдум за независимост на Шотландия, която не желае да излезе от Евросъюза.

Следващото лято може да се проведе референдумът за независимостта на Шотландия от Великобритания, прогнозира пред БНР Джон МакДоналд, който оглавява Шотландския глобален форум. Според него, ЕС иска да включва максимално много държави и евентуалната независимост на Шотландия вероятно би й отворила вратите към еврочленство.

"Аз самият не съм експерт по Европейския съюз, но ми се струва, че той иска да има колкото се може повече страни - членки. Освен това политиките, които се прилагат в Шотландия - например за възобновяемата енергия, са много близки до това, което европейските политици искат да реализират.

Програмата на управляващите в Шотландия е много добре съобразена с европейските изисквания. Затова казвам, че да - сега Европейският съюз казва, че не иска да преговаря с Шотландия, защото не сме самостоятелна държава, но съюзът се променя и проявява гъвкавост към ситуацията", каза МакДоналд.

По думите му хората от различни страни вече също говорят за отделяне - Дания и Холандия например. Други пък правят сравнение с бившата Чехословакия.

"Това се използва от Стърджан и тя се опитва да убеди колкото се може повече хора в Брюксел. Мисля, че всъщност "слонът в стаята", който всички виждат, но не обелват и дума за него, се нарича Испания и възможността за отделяне на Каталуния. Честно казано, аз съм оптимист за бъдещия развой на събитията за Шотландия", смята той.

Излизането на Великобритания от Европейския съюз може да доведе и до увеличаване на вноските за останалите страни-членки. Това коментира за предаването "Събота 150" директорът на престижния икономически институт "Брюгел" Гунтрам Волф.

Великобритания внася доста голяма вноска в бюджета на Европейския съюз и излизането със сигурност ще доведе до намаляване на разходите от европейската хазна. Според мен до свиване на разходите със сигурност ще се стигне. Допускам обаче, че може да има и увеличаване на вноските за останалите страни, заяви Волф.

Той беше категоричен, че единната валута във всички европейски страни няма да укрепи съюза.

Мисля, че е грешка да се принуждават страните да се присъединят към еврозоната. Дори и да има някакви договори или споразумения, все пак приемането на еврото е доброволен акт. Трябва да се престане с тази илюзия, че присъединяването е задължително.

Най-важното нещо в момента е, че Великобритания генерира дефицит по текущата сметка и дефицит в хазната. Това означава, че те почти нямат място за маневри, с които да отговорят на икономическия и финансов шок от решението за излизане от Европейския съюз. Монетарната политика също може да бъде използвана като инструмент. Лихвите обаче вече са много ниски, каза още Гунтрам Волф.

Управителят на Английската централна банка вече направи анонс, че може да има понижение, но то няма как да е много голямо. По отношение на бюджета - може да се намалят разходите, но при текущата сметка няма място за мърдане и ще се трупа дефицит.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase