Снимка: архив Булфото
fallback

Дълбоко разочарование предизвиква резултатът от референдума във Великобритания. Това каза външният министър Даниел Митов след извънредното заседание на МС, посветено на българската позиция за Срещата на върха на НАТО във Варшава.

По думите му виждаме нация, разделена на две. Митов посочи, че българското правителство ще излезе с ясна, категорична, добре структуриранa позиция, като посочи, че сме длъжни да не позволим да се получи ефект на доминото и популистите да не надделеят.

"Тепърва ще се оценяват последствията от потенциалното излизане на Великобритания от ЕС, как това ще се отрази на гражданите на други държави, които живеят, работят, учат там", коментира той.

Външният министър каза още, че икономическите последствия от Brexit-а ще са много сериозни за Великобритания.

"Длъжни сме да проведем в рамките на ЕС задълбочен дебат какво ще е бъдещето на Съюза", посочи Митов, който се обяви за задълбочаване на интеграцията в ЕС, "за да излезем по-силни от ситуацията".

Всяка една криза съдържа възможности за по-добър изход от нея, смята външният министър. Той посочи още, че излизането на Великобритания от ЕС може да отнеме години и че около този въпрос има редица неизвестни.

Митов допълни, че отношенията между ЕС и Великобритания в бъдеще ще са въпрос на разговори и че "преформатирането“ на тези отношения не става от днес за утре.
По думите му предстои още много процедурна работа, която да "осветли“ резултатите от самия референдум и да стане ясно как ЕС ще върви напред във взаимоотношенията си с Великобритания.

Според дипломат №1 е нормално в тази ситуация българите, които работят и учат на Острова, да са притеснени.

Докато течаха изявленията в МС, стана ясно, че британският премиер Дейвид Камерън е подал оставка. "Решението на премиера Камерън е съвсем логично, той постави на масата въпрос за референдум, който всъщност се превърна в гласуване за съвсем различни неща“, каза министърът. Митов посочи, че волята на британския народ е ясна, но референдумите трябва да бъдат добре премерени и хората да имат достатъчно информация, за да вземат и информирани решения.

"В един момент референдуми от този род се превръщат в поле на битка за популисти, националисти, ксенофоби и в крайна сметка водят до неразбиране за какво точно се гласува и гласуването се превръща във вот за нещо съвсем различно, както се случи и във Великобритания“, заяви дипломатът.

Митов коментира и че популистите във Великобритания веднага са започнали да се отмятат от част от обещанията си, като даде пример с думи лидера на евроскептичната Партия за независимост Найджъл Фараж, че точната цифра на спестените средства от Brexit-а няма да е 350 млн. паунда месечно, както е твърдял.

Външният министър смята, че разговорът за бъдещето на ЕС е бил отлаган с години, защото ситуацията не го е налагала.

"ЕС не беше предизвикван отвън, живееше много комфортно и в един момент дойдохме в ситуация, в която трябва да вземаме тежки решения, но историята ни налага да ги вземем, и в Европа трябва да се роди лидерство, което да стъпва на европейската традиция и на завещаното от бащите-основатели на ЕС“, коментира Даниел Митов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

46

Анонимен

преди 7 години

Тъкмо се ожени за британка и хоп, цяла Британия избяга!

45

към 58

преди 7 години

Именно публицистиката на Христо Ботев най-пълно разкрива неговата гениалност. Освен "Смешен плач", няма да е излишно да препрочетем и "Политическа зима".

44

Анонимен

преди 7 години

Правя коментара към тази статия, но той важи за ВСИЧКИ СТАТИИ В ДНЕШНОТО ИЗДАНИЕ, коментиращи резултатите от Brexit: Вземете памфлета "Смешен плач" на Христо Ботев от 1871 г., заменете "Париж" с "Лондон" и ще видите, че няма нищо ново под слънцето.

fallback