Снимка: БТА

Обединеното кралство няма да напусне Европейския съюз. Външният министър Тереза Мей ще наследи Дейвид Камерън на премиерския пост и ще започне процес на предоговаряне на условията за членство е ЕС. Това прогнозира евродепутатът Николай Бареков, който е член на парламентарната група на Европейските консерватори и реформисти, в която членува и партията на Камерън.

Ето и целия текст на коментара на евродепутата:

Още ли сте за референдумите до дупка? След зрелищното самоубийство на една нация логично министър-председателят Дейвид Камерън подаде оставка. Той допусна огромна политическа грешка, подлагайки на плебисцит подобно фундаментално политическо решение. То се взима за столетия напред и е от компетенцията само на политическата класа.

Ето защо народът си избира политици да го управляват, да са по-умни и по-трезви от него. Има решения, които не се взимат пет за четири и които могат да се превърнат в дизастър за нацията. След един необмислен референдум от управляващите и нацията сега Велика Британия се разпада и повлича половин Европа в бездната на кризата.

Оставката на Камерън е логичното поемане на политическа отговорност и сваляне на напрежението от самата им партия. Най-вероятно друга ключова фигура от партията, която е за запазване на британското членство в ЕС - вътрешният министър Тереза Мей, ще поеме неговите функции от октомври.

Ние, евродепутатите, от близо 20 нации в групата на "Европейските консерватори и реформисти" сме ЗА запазване на статуквото и в нашата група промени в следващите 2 години аз лично не очаквам. Новото британско правителство вероятно ще изгради стратегия да се вслуша във волята на народа и да предложи нов план за членство на Великобритания в Европейския съюз. Много е възможно натискът от улицата, защото точно Лондон гласува ЗА оставането в ЕС, също да наклони везните към едно по-мъдро поведение и отказ на британския парламент и правителство да се задейства клаузата от Лисабонския договор за напускането на ЕС.

Другата седмица в Страсбург имаме извънредно заседание на нашата група. Моята позиция е да се апелира към Европейската комисия и председателя на ЕС Доналд Туск в Европа да започнем незабавни реформи и да направим всичко възможно да запазим Великобритания като част от 28-те държави-членки.

Финансовата дисциплина или по-скоро липсата на такава, мегабюрокрацията, чиновничеството и диктатът от Брюксел във всички сфери на европейския човек трябва да бъде ликвидирано много бързо. Тромавото взимане на решения, липсата на такива и затлачването на глобалните проблеми като миграционния натиск са само част от причините, които накараха англичаните да вземат това емоционално решение.

Oчаквам до октомври англичаните да проумеят глупостта, която са допуснали, и да изберат умерените евроскептици като консерваторите на Камерън с мандат за преговори за оставане на Великобритания в ЕС.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase