Снимка: Reuters
fallback

Долната камара на германския парламент - Бундестагът, прие с голямо мнозинство днес резолюция със символно значение, обявяваща убийствата на арменци от османските сили през 1915 г. като геноцид, предадоха световните агенции.

Oще по темата

Резолюцията вероятно ще разгневи Турция - изключително важен партньор за Германия и европейските й партньори за намаляване на притока на мигранти към Западна Европа по силата на двустранното споразумение между ЕС и Турция, сключено под егидата на канцлера Ангела Меркел, отбелязва Ройтерс.

Макар и Анкара да приема, че много арменци християни са били избити от османските сили, тя отрича, че загиналите са стотици хиляди, че е имало организирана кампания за избиването им, както и каквито и да било заповеди от този род от османските власти.

Днешната резолюция бе приета с подкрепата на всички партии в Бундестага. Тя бе внесена от консервативния блок на канцлера Меркел ХДС/ХСС, коалиционния партньор - Германската социалдемократическа партия и опозиционната формация "Зелените", посочва Асошиейтед прес. Гласуването бе с вдигане на ръка, като при него един депутат се въздържа, а един гласува против.

Меркел, която трябваше да участва в гласуването, тъй като освен канцлер е и депутат, не бе в залата поради невъзможност да присъства заради програмата си. Говорителката й Кристиане Вирц обаче даде ясно да се разбере, че канцлерът подкрепя резолюцията.

При откриването на днешните парламентарни дебати председателят на Бундестага Норберт Ламерт призна, че засягането на исторически събития може да бъде болезнено.

"Но знаем също, че честната и самокритична оценка на миналото не заплашва отношенията с други страни", каза той. "Всъщност тя е предварително условие за разбирателство, помирение и сътрудничество."

Ламерт заяви, че сегашната власт в Турция не носи отговорност за събитията преди сто години, "но споделя отговорността за това, което ще се случва с тях в бъдеще".

Дебатите преминаха в присъствието на посланиците на Армения и Турция, предаде ТАСС. Местни наблюдатели не изключват, че след приемането на резолюцията Анкара може да отзове ръководителя на дипломатическата си мисия в Германия. Вестник "Бе Цет" съобщи, че вече е взето принципно решение за това.

Арменското министерство на външните работи приветства приетата от Бундестага резолюция.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

69

БГ под прикритие

преди 7 години

Всъщност значителна част от тези 6 милиона са били Българи. Проблема е че по това време България е била победена държава и Гръцкото правителство поставя въпроса че ако искат да останат в беломорието, трябва да се пишат Гърци. В момента "Гърците по Беломорието са Българи под прикритие".

68

Анонимен

преди 7 години

До АТАНАСИС ХРИСТАКОС,След признаването на геноцида над арменския народ, трябва да се признае и геноцида над гръцкия народ! Танасе, ти наистина ли си грък?Не знаеш ли, че след първата световна война младотурците начело с Ататюрк изселват 6 милиона гърци от азиатската част на Турция, срещу 300хиляди турци от Гърция?ТРИ МИЛИОНА ГЪРЦИ умират по пътя в корабите и влаковете за Гърция!!!Това гърците и макетата като почнат да пишат против българите, да им се чудиш. Да ги защитаваш ли или не?

67

Ани

преди 7 години

Това е бяло петно в учебниците ни по история.Например, като казват на някого че няма към кого да се обърне за справедливост, го пращат при "Арменския поп".В същото време съм била в Истанбул и съм забелязала ча знаковите джамии са построени от архитекти с Арменски имена.Нещо ме кара да си мисля че Арменците са имали привилигировано положение в Отоманската империя и по-късно това е предизвикало гнева на Турците.Добре е да прочетем и Турски источници по гореизложеното.

fallback