Снимка: архив Reuters
fallback

Културната революция беше пълна грешка и повече няма да се повтори, обеща днес китайският държавен печат, нарушавайки медийно мълчание по повод 50-годишнината от началото й, предаде Франс прес.

Великата пролетарска културна революция започна на 16 май 1966 г. с официална декларация и за десетилетие преобърна радикално китайския политически пейзаж, пише БТА.

Тогавашният вожд Мао Цзедун предприе този ход, за да укрепи властта си с цената на рухването на държавата, гоненията на десетки милиони хора (включително огромен брой членове на Китайската комунистическа партия, ККП) и повсеместен хаос.

"Никога няма да допуснем грешка като Културната революция да се повтори", заяви официозът на комунистическата партия в. "Женмин жибао", който не публикува нищо по темата вчера, в деня на годишнината.

Днешната статия обаче осъжда периода като "пълна грешка в теоретичен и практически план".

Културната революция не е тема табу в Китай, но комунистическата партия строго контролира дискусиите по нея, за да не подкопаят те прекалено легитимността на сегашната власт. Мнозина китайски политически наблюдатели и експерти обаче призовават за задълбочен исторически анализ на събитията, без какъвто според тях има опасност подобна катастрофа да се повтори, посочва АФП.

Англоезичният всекидневник "Глоубъл таймс", близък до ККП, оценява такава стъпка като ненужна. "Културната революция не може и няма да се върне. Тя няма място в съвременен Китай", подчертава негова редакционна статия.

През 1981 г. този период беше официално окачествен като "тежка грешка, всяла хаос в страната и довела до катастрофа партията, държавата и целия народ".

Декларацията хвърли вината главно на Мао Цзедун, внимавайки да не намекне за евентуална отговорност на самата комунистическа партия. Опасението от внезапна промяна наляво в курса на режима обаче не е напълно изчезнало в Китай.

В началото на май концерт, организиран в Големия дворец на народа в Пекин, породи полемика за интерпретацията на маоистки песни на фона на пропагандни декори на Културната революция.

Според "Глоубъл таймс" обаче Китай е извлякъл поука от "постоянната болка през десетилетието, научило китайците да бъдат бдителни за опасността" от размирици.

"Никой не се страхува от хаоса и не желае стабилност повече от нас", подчертава вестникът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

20

vlady

преди 7 години

Имало е много ненужни жестокости и крайности, но все пак културната революция предпази Китай от недоразумения като Хрушчов, Брежнев и *** кратуни около тях съответно се избегнаха безумия в икономическата политика, проведоха се реформи навреме и не се стигна до неплатежоспособност за разлика от СССР и сателитите.

19

до 25

преди 7 години

До някъде имаш право. Само , че 99% е държавно. Може да се каже "държавен капитализъм" и май това е новият ключ към мощна икономическа държава.

18

Анонимен

преди 7 години

23 - Изводът е, че Китай днес има КАПИТАЛИСТИЧЕСКА икономика и точно затова просперира.Капитализмът е най-успешният строй измислян някога. И до днес по-добър не е открит.

fallback