Снимка: архив, Reuters
fallback

Денят на победата е сред централните теми на електронните медии в Русия. "Свободная преса" помества фоторепортаж от репетиции за тържествени паради в различни руски градове. "Аргументи и факти" информира на сайта си за почти трихилядно шествие в далекоизточния град Южносахалинск - първата в страната акция "Безсмъртен полк", чиито участници носят портрети на свои роднини, сражавали се с нацистките войски.

Над 100 души събра вчера подобна акция във Вашингтон, такива прояви имаше също в Киев, Мадрид, Баку, Пекин и в Кипър. Днес патриотичното движение "Безсмъртен полк" организира шествия във всички руски градове и в още 26 държави. Тази година се очакват двойно повече участници, отбелязва изданието.

"Ден без Победа" е заглавието на материал в "Лента", описващ "как Киев се бори с празника 9 май". На държавно равнище бе решено страната да се откаже от термините "Велика Отечествена война" и "Ден на Победата"; сега в Украйна има "Ден на победата над нацизма във Втората световна война", при все че тя е приключила на 2 септември 1945 г., пише електронният вестник.

Според "Лента" миналата година Киев е направил опит "по принцип да отнеме победата от Русия" и да обяви Украйна за победителка във войната, а тази година "по възможност игнорира празничната дата" с "минимум официални протоколни прояви, никакви отвъдокеански гости". В Украйна дори "Знамето на Победата е категорично забранено от т. нар. закон за декомунизацията", се казва в статията.

Руският президент Владимир Путин поздрави по случай 71-ата годишнина от Победата лидерите на повечето страни от ОНД и ръководителите на Абхазия и Южна Осетия. Поздрави също гражданите на Грузия и на Украйна, но остави без поздрав грузинския и украинския лидер, посочва "Лента" в друг материал.

Москва признава двете отцепнически грузински територии за независими държави и не поддържа дипломатически отношения с Тбилиси от времето на въоръжения конфликт през 2008 г.; отношенията й с Киев се влошиха във връзка с анексията на Крим от Русия през 2014 г. и твърденията на украинските власти, че подкрепя проруските сепаратисти в Донбас.

Авторът на трети материал в "Лента" се обявява против "ежегодните, ритуални, неотменяеми като парада идеологически препирни" във връзка с днешната годишнина в публичното пространство на Русия. Споменава по-специално протестите из социалните мрежи, публикувани от майки, "страшно нежелаещи такава участ за своите дечица. Казват: нека да пропагандираме мир, а не готовността на едно дете да умре за победата".

Тези майки "бяха разпънати на кръст от патриотичните войни, излегнали се вкъщи по канапетата, бяха заклеймени и наречени врагове на народа", напомня публицистът. Ако в Русия "не бъде спряно лумпенизирането на 9 май, ще ни бъде стократно по-трудно да разкажем на своите внуци и правнуци каква е била тази война", добавя той.

"Взгляд" анализира системите за подпомагане на ветераните в Русия и другите страни победителки въ Втората световна война. Основната разлика е, че в Руската федерация липсва специално ведомство - единен център, който да се занимава с проблемите на участвалите във войната. Властите компенсират това, като тълкуват широко понятието ветеран, редовно индексират плащанията и въвеждат нови привилегии. Някои от тях впрочем твърде трудно стигат до тези хора - все още не са отпуснати примерно жилища на всички ветерани от Великата отечествена, изтъква "Взгляд".

Ветеранът Борис Стамблер споделя в "Газета", че и днес ще гледа "военния парад на Червения площад, колоните с танкове, самоходни оръдия и тактически ракети", но подчертава: "Днес тези картинки не будят у мен голям ентусиазъм. Зная добре какво значи война и колко е различна от красивите картинки по телевизията".

Деветдесет и еднагодишният бивш гвардеец от Червената армия се обръща към световните лидери с призив да спрат новата оръжейна надпревара. "Създавате бомба, която със сигурност ще избухне и ще унищожи бъдните поколения. След една нова война вече няма да има кой да марширува на парад на победата", предупреждава той.

Авторът напомня, че общата заплаха от страна на нацизма е накарала навремето бившите съюзници да забравят противоречията помежду си. "За да предотвратим нова война помежду си и да се обединим срещу общите заплахи на тероризма и световния джихадизъм, трябва пак да станем съюзници в единен отбранителен блок. Такъв блок може да бъде създаден на базата на НАТО, в него да членуват и Русия, и Китай", твърди той.

"Идеята може да се стори някому странна", за целта ще потрябва политическа воля, може би и референдуми в няколко страни, но преди време руският лидер Владимир Путин допускаше федерацията да влезе в НАТО, а Китай "просто не може да не бъде част от една система за международна сигурност", пише авторът на "Газета".

"Ще се намерят естествено умници, които ще нарекат идеята ми безумна, но тогава искам да чуя какъв изход предлагат те самите. Нека да кажат своята дума онези, които днес още не подозират, че ще станат "пушечно месо", майките и бабите, чиито деца и внуци може да загинат в огъня на войната", добавя руският ветеран.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

229

ДО -ВИКИНГА

преди 7 години

А като се надупиш на руски хаспел по ли е различно от хамериканския?!От тъпо та по тъпо!

228

Анонимен

преди 7 години

НИЕ БЯХМЕ СЪЮЗНИЦИ НА ГЕРМАНИЯ И ВЛЯЗОХМЕ В ТАЗИ ВОЙНА САМО И ПОРАДИ ЕДНА ЕДИНСТВЕНА ПРИЧИНА,ОБЕДИНЕНИЕ НА БЪЛГАРСКИТЕ ЗЕМИ!БЪЛГАРСКА АРМИЯ НА ЧУЖДА ЗЕМЯ НЕ Е СТЪПВАЛА И ЧУЖДО НЕ СМЕ ИСКАЛИ!ЗАТОВА НЕ ЗНАМ КАКВО ПРАЗВАТ НЯКОИ !

227

Анонимен

преди 7 години

Каква победа бе ккретени като за нас в България източна Европа тя донесе 45 години КОМУНИЗЪМ

fallback