Снимка: Reuters
fallback

Компанията оператор на авариралата японска АЕЦ "Фукушима-1" - "Токио електрик пауър" /ТЕПКО/, е започнала замразяване на почвата с цел създаване на "подземна защитна стена" по периметъра на станцията, предаде ТАСС.

По замисъла на инженерите това ще предотврати изтичането на радиоактивна вода в почвата. Днес ТЕПКО съобщи, че изпълнението на всички предвидени по плана работи ще отнеме около осем месеца.

Местните експерти отбелязват, че проектът за създаване на вечно замръзнал слой около атомната електроцентрала няма аналог в световната практика. Общата дължина на стената, която ще се спуска на 30 м под земята, ще бъде около 1,5 км. Благодарение на тази стена в съчетание с други мерки ТЕПКО смята да намали обема на проникващата под станцията вода осем пъти - от 400 до 50 тона в денонощие.

Аварията на АЕЦ "Фукушима-1" стана през март 2011 г., когато поради удар от цунами в станцията излязоха от строя системите за енергоснабдяване и охлаждане. В резултат на това в три от енергоблоковете се стигна до разтопяване на горивото, което поради високата си температура проби защитните корпуси на реакторите.

За охлаждането им сега в тях непрекъснато се налива вода, която изтича през пробойните, изпълва подземните етажи на енергоблоковете и дренажната система, и трябва също така непрекъснато да се източва. Част от нея се смесва и с подпочвените води.

След аварията жителите от околните райони бяха евакуирани, а около станцията е обявена забранена зона, която в последно време се свива в резултат на провежданата дезактивация на заразената местност. Предполага се, че АЕЦ "Фукушима-1" ще бъде напълно демонтирана след 40 години.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

mi6osp

преди 8 години

До АнонименТам ще има опасна радиация над 10 000г.Проблемът е, че ще я има не само там. Разтопените реакторни зони прогориха бетоновия щит под реактора и сега потъват в земята отдолу, като заразяват с радиоактивни частици подпочвените води. А тези води са не само до 30м .Разчита се, че водите до 30 м дават извори в околността , а по-дълбоките ще се самопочистят през дебелите земните пластове.А какво става, ако разтопените ядра потънат до слой лава? Радиоактивен вулкан.

9

Анонимен

преди 8 години

Аз мислех че ги затварят бе ха!

8

до Мани, голям експе

преди 8 години

"Някой си" от 8-ми пост е абсолютно прав - резервните дизел-генератори не се включиха. Всички експерти изтъкнаха неправилното им разположение, а освен това в последствие се оказа, че и дори да бяха на безопасно място, не са били тествани от много време, и най-фрапантното - не са били заредени с гориво.

fallback