Общ преглед

30 години след аварията в Чернобил местните жители продължават да ядат радиоактивна храна, показва изследване на природозащитната организация "Грийнпийс", цитирано от Ройтерс.

Заради икономическата криза в Русия, Украйна и Беларус изследванията в засегнатите от бедствието райони са или ограничени, или напълно преустановени, а хората продължават да консумират храна с опасно високи нива на радиация, предупреждава организацията.

Научните тестове показват, че замърсяването с радиоактивни изотопи като цезий 137 и стронций 90 до известна степен е намаляло, но се запазва, особено в места като горите.

Хората в засегнатите райони все още са във всекидневен контакт с опасно високи нива на радиация след аварията в атомната централа през април 1986 г.

"Тя (радиацията) е в това, което ядат и което пият. Тя е в дървата, които използват за строителство и които палят, за да се греят", се посочва в доклада на "Грийнпийс", озаглавен "Ядрени белези: Трайното наследство на Чернобил и Фукушима".

Според доклада, с чието съдържание агенцията се е запознала преди публикуването му днес, Украйна не разполага с достатъчно средства, за да финансира програмите, необходими за адекватна защита на населението, а това значи, че "излагането на радиация на хората, които продължават да живеят в замърсените райони, е вероятно да се увеличи".

Докладът установява, че в някои случаи, като например в зърното, нивата на радиация в засегнатите райони, където според оценките живеят около 5 милиона души, всъщност са нараснали.

"Хиляди деца, дори такива, родени 30 години след Чернобил, все още са принудени да пият заразено радиоактивно мляко", пише още в текста, цитиран от БТА.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


Още новини

Коментари Напиши коментар