Снимка: архив, Reuters

Момичета във Великобритания, някои от които само на 11 години, са принуждавани да сключват брак по интернет. Други пък са женени по телефона, предупредиха две благотворителни организации.

Имами във Великобритания и зад граница извършват брачни церемонии, използвайки Skype. Така те дават британски момичета на мъже в чужбина, каза благотворителната организация "Фрийдъм" ("Свобода"), която води кампания срещу принудителните бракове, пише Ема Бейд от Ройтерс.

На съпруга често са давани обещания, че той ще получи виза, за да дойде във Великобритания.

В един случай 11-годишно момиче от Лондон било омъжено по Skype за 25-годишен мъж от Бангладеш, каза основателката на "Фрийдъм" Анита Прем.

Момичето, което тогава не разбрало значението на обаждането по Skype, се свързало с "Фрийдъм", след като прочело книга на Прем за принудителните бракове, която била дадена на брат й в училище.

"Семейството планирало да я предаде веднага щом стане достатъчно голяма, за да бъде консумиран бракът", разказа основателката на "Фрийдъм". "Тя е била отписана от училище и обучавана за домакиня."

Прем заяви, че до момента са излезли наяве само няколко брака, сключени по интернет. Броят им обаче се увеличава.

Принудителните бракове се срещат при няколко общности във Великобритания. Женитбите по Skype обаче се отнасят само за момичета мюсюлманки - другите вероизповедания изискват булката и младоженецът да присъстват физически на церемонията, обясняват активисти.

Друг случай е с 13-годишно момиче, което казало, че е било принудено да се омъжи по Skype за 18-годишен иранец. 17-годишно момче също било оженено по Skype, след като семейството му разбрало, че си има бяла приятелка.

"Брак по телефона"

Великобритания извади принудителните бракове извън закона през 2014 г. Престъпление е освен това даден човек да бъде изведен в чужбина, за да бъде принуден да сключи брак против волята му. Прем каза, че женитбите по Skype са привлекателни за някои семейства, тъй като стават бързо и е по-малко вероятно да бъдат разкрити.

"Карма Нирвана", друга британска благотворителна организация, която води кампания срещу принудителните бракове, заяви, че е получила обаждания по своя "телефон на доверието" от момичета, които били омъжени по телефона.

Момичетата често не осъзнават, че обаждането по телефона е брачна церемония, докато техните семейства не им кажат после.

"Някои жертви се свързаха с нас и ни казаха: "Бях омъжена по телефона, защото семейството ми смята, че аз ги опозорявам", заяви основателят на "Карма Нирвана" Джасвиндер Сангхера.

"Най-бързият начин да бъде оженен някой е не той да бъде отведен в Пакистан, Индия или където и да било другаде, а да бъде оженен по телефона", отбелязва той.

Прия Манота, която отговаря за "телефона на доверието" на "Карма Нирвана", смята, че хиляди британски момичета под 18-годишна възраст са принуждавани всяка година да сключат брак.

Групата за принудителните бракове - съвместно звено на британските министерства на външните работи и Общността на нациите и на вътрешните работи - потвърди, че е попадала на случаи на насилствена женитба по Skype.

"Принудителният брак е ужасяваща практика, която е напълно неприемлива и няма да бъде толерирана във Великобритания, независимо как се извършва", даде да се разбере вътрешното министерство.

То предупреди, че насилствените женитби по Skype може да бъдат третирани като престъпление съгласно британското законодателство.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase