Снимка: архив Reuters

Не е особено трудно да покажеш подкрепата си за “Ислямска държава” - можеш да го направиш съвсем спокойно в социалните мрежи. Но трансформацията във въоръжен екстремист е далеч по-труден процес, посочва БиБиСи.

Преди масовата стрелба в Сан Бернардино, Калифорния, Ташфийн Малик е написала съобщение във Фейсбук в подкрепа на лидера на радикалната групировка. ФБР разследва сведенията, че тя е засвидетелствала присъединяването си към каузата на екстремистите.
 
Тепърва предстои да се установи до каква степен Малик и съпругът й Сайед Фаруук са били радикализирани. Трябва да се разбере и как са успели да скрият плановете и оръжията си от своите приятели и роднини. 
 
Но подобни истории на обикновени хора, които се радикализират незабелязано, не са непознати.
 
Честотата на атаките, извършени от отделни хора, се е увеличила значително в Съединените щати и Западна Европа – от 30 през 70-те до 73 в началото на 21-ви век.
 
Някои от тези нападатели се идентифицират с организации като “Ислямска държава” и “Ал Кайда”, докато други следват свои собствени екстремистки възгледи. Такива бяха братята Църнаеви, които извършиха бомбения атентат по време на Бостънския маратон преди 2 години, убивайки 3-ма и ранявайки над 260 души. Такъв беше и Мохамад Юсеф Абдулазиз, застрелял 4-ма пехотинци в Чатаноога, Тенеси.
 
В много случаи обикновени хора са привлечени от идеологиите на групировки като “Ислямска държава”, защото не са щастливи от живота си и търсят кауза, която да ги направи по-значими.
 
“Процесът на радикализиране се активира от лична криза – загубата на любим човек, уволнение и т.н.”, категоричен е експертът от Университета на Индиана Марк Хам. “В повечето случаи се намира някои във виртуалното пространство, които побутва обърканите и отчаяните от ръба на скалата към пропастта”, посочва Хам.
 
В немалко случаи радикализирането остава незабелязано, а дори хора без никаква военна подготовка стават истински специалисти в прикриването. Има и случаи, когато приятели и близки забелязват промяна в поведението, но решават да игнорират сигналите за проблем. 
 
Предвид строгите закони отвъд Океана, ако докладвате, че ваш приятел или роднина прави радикални политически коментари или показва симпатии към “Ислямска държава”, то той/тя почти сигурно ще бъде поставен/а под 24-часово наблюдение от властите. Дори може да се озове в затвора заради опасения, че планира да замине за Сирия.

В повечето случаи един от най-явните признаци за принадлежност към екстремистка групировка е загубата на интерес към самите учения. За тези хора е напълно достатъчно да пропагандират екстремистки слогани, това е техният отдушник.
 
Най-тежката задача пред силовите структури при появата на съмнение за радикализиране е да установят дали става въпрос за преиграване онлайн или за наистина отдадени на каузата екстремисти.

Навременното намиране на отговора може да предотврати поредната масова стрелба и убийството на десетки невинни.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase