Снимка: Reuters

Двадесет и първата международна конференция на ООН за климата (COP21) ще бъде открита официално днес в присъствието на близо 150 държавни и правителствени ръководители от цял свят, предаде Франс прес.

Още по темата

Сред тях ще бъдат президентите на Франция, САЩ, Русия, Китай и Турция. България ще бъде представена от президента Росен Плевнелиев, който по програма трябва да направи своето изказване на форума днес следобед.

Целта на конференцията, организирана от ООН, ще бъде постигане на историческо глобално споразумение за борба с глобалното затопляне чрез ограничаване на емисиите на парникови газове.

Срещата ще се проведе в конферентния център в Бурже, северно предградие на Париж. Тя ще премине при изключително засилени мерки за сигурност - малко повече от половин месец след най-смъртоносните терористични атаки във френската столица, при които бяха убити 130 души. Отговорност за атентатите пое джихадистката групировка "Ислямска държава".

ООН изтегли началото на дискусиите на преговорните екипи с един ден по-рано - вчера, предвид огромната работа, която трябва да се свърши. Официалната церемония по откриването на форума остава за днес.

Очаква се френският министър на външните работи Лоран Фабиюс да бъде избран официално днес за председател на конференцията за климата. След това речи ще произнесат френският президент Франсоа Оланд, генералният секретар на ООН Бан Ки Мун и самият Фабиюс. После лидерите ще си направят обща снимка, след което всеки един от гостуващите 147-те държавни и правителствени глави ще произнесе кратко слово.

Предвид големия брой на ораторите тези речи ще се произнасят утре едновременно в две пленарни зали на конферентния център в Бурже, наречени на две големи френски реки - Сена и Лоара. Речите ще бъдат прекъснати от официален обяд, даден в чест на присъстващите държавни и правителствени ръководители. Вечерта френският президент ще даде официална вечеря за лидерите в Елисейския дворец.
Очаква се на форума да присъстват 25 000 преговарящи, представители на неправителствени организации и журналисти.

Официалното наименование на конференцията за климата е Годишна конференция на страните по рамковата конвенция на ООН за климатичните промени. Конвенцията беше приета на срещата на върха в Рио през 1992 г. Оттогава всяка година страните по конвенцията се събират на различни места по света, за да обсъждат как се прилага тя. Конвенцията влезе в сила на 21 март 1994 г. и сега има 196 членки. Съкратено конференциите за климата на страните по конвенцията са наричани конференции COP, което идва от английското Conference of parties. Към СОР се добавя цифра, която отговаря на броя на конференциите. Така че в Париж се провежда COP21, тоест Двадесет и първата годишна конференция на страните по конвенцията за климатичните промени на ООН.

Сред по-запомнящите се конференции за климата бяха COP3 в Киото, където беше приет Протоколът от Киото за ограничаване на емисиите на парникови газове, който изтече преди няколко години. На COP15 в Копенхаген не беше постигнато споразумение, което да е приемник на Протокола от Киото, а на COP17 в Дърбан беше създаден така нареченият Зелен климатичен фонд за подпомагане на страните да се справят с климатичните промени. На последната конференция за климата - COP20 в Лима миналата година - 15 000 делегати и преговарящи приеха така наречения "Призив от Лима за действия за климата" - документ, поставящ основите на ново глобално споразумение за климата.

Международната научна общност от няколко години е постигнала съгласие, че глобалното затопляне трябва да бъде ограничено до покачване на температурите с 2 градуса по Целзий в сравнение с тези от прединдустриалната епоха, за да се избегнат опустошителни последици. За много страни по света обаче дори затопляне с 2 градуса е прекалено голямо. В средата на ноември 43 уязвими страни призоваха участниците в конференцията за климата да постигнат съгласие за още по-нисък праг - увеличение на температурите с 1,5 градуса по Целзий.

Според учените при увеличение на температурите от 2 градуса по Целзий до 2100 г. нивото на моретата ще се увеличи с 40 сантиметра, а ако има увеличение от 4-5 градуса по Целзий нивото би се увеличило с 80 сантиметра и градове като Шанхай, Ню Йорк и Мумбай ще бъдат частично залети.

В навечерието на конференцията в Париж 183 страни изпратиха в ООН свои обещания за намаляване на парниковите си емисии до 2025-2030 г., съобщи в събота Лоран Фабиюс. Според специалисти обаче дори тези ангажименти да бъдат изпълнени, планетата ще се затопли с 3 градуса по Целзий през 2100 г. в сравнение с прединдустриалната епоха. Така че работата на преговарящите екипи в Париж се очертава трудна, пише БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase