Снимка: БТА
fallback

Eдна от предпоставките за високия резултат на Партия на справедливостта и развитието (ПСР) в Турция, събрала 49% от гласовете на парламентарните избори на 1 ноември, е именно еднопартийната система на управление, към която се стреми Ердоган. Така коментира победата на партията на президентът Реджеп Ердоган международният анализатор Мариян Карагьозов в ефира на Bulgaria ON AIR.

По думите му Турция е повлияна от икономическата криза през 90-те години, когато страната е управлявана от коалиционни правителства.

В страната най-вероятно ще се проведе референдум

ПСР ще влезе с 316 депутати във Великото национално събрание на Турция. Според Карагьозов партията ще търси 15 – 20 депутати от други политически сили, за да събере нужния минимум за въвеждане конституционни промени, който е 331 гласа. По закон одобрените от 3/5 от депутатите промени се подлагат на общонационално допитване. Другият вариант е промените в Конституцията да бъдат гласувани от абсолютно парламентарно мнозинство, но по думите на Карагьозов този сценарий е неосъществим.

Той коментира и допълнителните 4 млн. гласа, които ПСР е спечелила от юни насам. Партията на Ердоган е качила доверието към себе си с 8-9%, което според Карагьозов е за сметка на отлива на гласове от Партията на националното действие и прокюрдската Демократична партия на народите.

Турция поддържа стратегически отношения с останалия свят

Що се касае до паралелите между Путин и Ердоган Карагьозов изрази мнение, че такива трудно могат да бъдат открити, тъй като "нито Русия е Турция, нито Турция е Русия“, а идеите, които изповядват двамата политици, са различни. Анализаторът обаче не отрече, че двете страни имат общи бизнес интереси.

"Може да има риторични изказвания по отношение на кримските татари, но енергийното и икономическо сътрудничество с Русия върви много добре", е неговата оценка. В момента Турция е все още привързана и към САЩ и ЕС, благодарение на Митническия съюз, желанието за отпадане на визовия режим и на инвестициите на ЕС в Турция.

Карагьозов коментира и обвиненията от страна на ЕС в ограничаване свобода на турските медии.

"Никоя власт не обича твърде агресивно разкриващи нейните злоупотреби журналисти. Проблеми със свободата на словото е имало доста преди Ердоган. Имало е и периоди на разцвет на една свободна преса с голяма циркулация", смята анализаторът.

Що се касае до кандидатурата на Турция за членство в ЕС Карагьозов подчерта, че колкото повече във времето се отлага отварянето на нови глави от преговорите, толкова по-трудно ще стане присъединяването.

Още новини от "Свят" четете в bgonair.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

Hahahaha

преди 8 години

Ne ni tryabva evropa

9

каймакАМ

преди 8 години

Това не е доклад за развитие на Турция, това е доклад за съсипването на Турция" //////. Такива доклади е имало и преди. И тогава турски премиери са ги отхвърляли . Някои от тях , заради това си поведение , са заплащали с живота си ( Аднан Мендерес , Тургут Йозал ). Но днес , за разлика от преди Турция е силна икономически страна и англосаксонците не могат да се примирят с факта че анти турската им пропаганда , вече е не ефективна. Уви ! Ще трябва да свикнат.

8

от Турция

преди 8 години

Не е ясно , защо в Европа мислят, че Турция настоява да е член на ЕС. И преди и днес , това не се обсъжда тук. Чува се , но не е голяма тема.

fallback