Джон Кери. Снимка: архив, Reuters

Държавният секретар на САЩ Джон Кери започва утре обиколка из страните от Централна Азия. Вашингтон стартира нов формат за диалог "С5+1" (страните от региона плюс САЩ), който ще бъде представен в Самарканд. Външните министри на централноазиатските страни и на САЩ ще обсъдят регионални и глобални проблеми, също и теми от икономическото сътрудничество. Експерти виждат в обиколката на Кери реакция на Вашингтон, предизвикана от активизирането на Русия и Китай в Централна Азия, пише Виктория Панфилова в "Независимая газета".

Шефът на външнополитическото ведомство на САЩ ще отпътува за централноазиатското си турне от австрийската столица, където участва в консултации за Сирия. За три дни той ще посети Киргизстан, Узбекистан, Казахстан, Таджикистан и Туркменистан. "Това ще е първото посещение на Джон Кери в региона и първият случай държавен секретар на САЩ да направи визити във всичките пет централноазиатски републики в рамките на една обиколка", отбеляза прессекретарят на Държавния департамент Джон Кърби.

В Бишкек Джон Кери ще участва в откриването на нов кампус на Американския университет в Централна Азия и нова сграда на американското посолство. В Самарканд предстои основното политическо събитие - американският държавник ще разговаря с външните министри на петте централноазиатски страни в новия формат "С5+1".

В Астана Кери ще се включи в четвъртото заседание на Диалога за стратегическо партньорство между САЩ и Казахстан и ще говори в Университета "Назарбаев" за ролята на Централна Азия в решаването на глобалните проблеми. В Ашхабад и Душанбе американският държавен секретар ще обсъди с домакините си двустранни и регионални въпроси от взаимен интерес.

"Централноазиатският регион напомня днес татами, на което стъпват борци от различни категории. Схватката им привлича и вниманието на наблюдатели", каза пред "Независимая газета" директорът на казахстанската Група за оценка на рисковете Досим Сатпаев.

Неотдавна например на обиколка в региона бе индийският премиер Нарендра Моди. Както вече писа "Независимая газета", много от насоките във външната политика на Индия днес съвпадат и се съчетават с целите на американската политика в региона - да речем, в противодействието срещу Китай.

Аналогично турне направи японският премиер Шиндзо Абе. Япония също е разтревожена от извънредната активност на Китай в Централноазиатския регион, засягаща всички сектори. По думите на Досим Сатпаев "Япония не иска да загуби един регион, в който има известни икономически интереси". Същото се отнася според политолога и за обиколката на Кери. "Така САЩ реагират на все по-активната дейност не само на Китай, но и на Русия. Защото освен икономическото сътрудничество в известни плоскости Китай не крие стремежа си да установи и тесни военнополитически връзки със страните в Централна Азия. Поне натам вървят нещата", подчерта Сатпаев.

Според Андрей Казанцев, директор на Института за международни изследвания - аналитичен център в Московския държавен институт за международни отношения, новият формат за диалог "С5+1" се очаква да компенсира известното отслабване на американската роля в региона с оглед укрепващите руски и най-вече китайски позиции. Като цяло, визитата на Кери в Централна Азия протича в доста труден, преходен период за американската външна политика там, отбеляза наблюдателят.

"До неотдавна интересът на САЩ към Централна Азия бе диктуван главно от "афганистанския проблем" (такава бе административната структура, в чиито рамки Държавният департамент разглеждаше централноазиатските въпроси - в един и същ контекст с Южна Азия).

Днес обаче американската политика отделя все повече внимание на отношенията с Русия, по-специално с цел да възпре влиянието на Москва в постсъветските държави, разширяващо се не на последно място заради скорошната украинска криза. Затова от гледище на Вашингтон Централна Азия все повече се връща в контекста на постсъветската, а не на афганистанската политика", каза Казанцев. Същевременно важни приоритети за САЩ в Централна Азия си остават борбата с международния тероризъм и контролът върху растежа на китайското влияние, допълни експертът.

Особено интересни изглеждат резултатите от посещението на американския държавен секретар в Туркменистан. "Ще припомня тук скорошната поредица от външнополитически жестове на Ашхабад, насочени според наблюдателите срещу Русия и целящи да издействат подкрепа от САЩ. Ходът на визитата ще помогне да схванем доколко Вашингтон е оценил стъпките на туркменистанската страна. Лично аз гледам скептично на евентуалния резултат от интензифицирането на американско-туркменистанското партньорство. Щатите не желаят твърде тясно да се обвържат с една страна, създала си на Запад имиджа на "сталинистки Дисниленд". Освен това постепенно спада и интересът на американците към ситуацията в Афганистан, заради който им бе необходимо навремето военно присъствие на туркменистанското военно летище Мари-2. Тъй че туркменистанците закъсняха малко с тази дипломатическа интрига", подчерта Казанцев.

"САЩ са крайно разтревожени от активността на Русия в Близкия изток, където те вече губят позиции, а може да изгубят и Централна Азия", смята Владимир Евсеев, завеждащ отдел "Евроинтеграция и развитие на ШОС" в Института за страните от ОНД. "Провеждането на диалога "С5+1" в Самарканд е предизвикателство към Русия", заяви Евсеев пред "Независимая газета".

По думите му Джон Кери цели да демонстрира, че въпреки ангажиментите на САЩ в уреждането на украинската, сирийската и други кризи Вашингтон следи с неотслабващо внимание и Централна Азия. Според експерта САЩ и занапред ще се опират на своите партньори там. И ще залагат не на икономическо, а на военнополитическо сътрудничество със страните от региона чрез активизиране на програмата "Партньорство за мир". Евсеев не изключва руско-американското съперничество в Централна Азия да се изостри.

Централна Азия ще си остане шахматна дъска, на която различни играчи ще се опитват да наложат свой стил, разигравайки собствена партия, резюмира Досим Сатпаев.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase