Магазин в Сенегал. Снимка: Ройтерс
fallback

Докато хората напускат домовете си, поемайки риска да се удавят, плавайки към Европа, някои пресичат Средиземно море в обратна посока, разказва Bloomberg.

Ибрахим Сар се прибира обратно в Сенегал, след като почти десетилетие продава фалшиви чанти на Louis Vuitton по южните брегове на Испания, опитвайки се да изпълни мечтата си и да започне свой бизнес.

Вместо направени в Китай стоки обаче Сар сега продава ориз и картофи в бакалията си на пазар в източните предградия на столицата Дакар.

„В Африка син, който eмигрира, е сбъднатата мечта на семейството. Те мислят, че това ще сложи край на проблемите им“, казва Сар докато сменя програмите на телевизора. „Нужен е кураж и амбиция, за да се завърнеш“.

Сар, който е на 40 години, е по-малко известният образ на наплива от емигранти, идващи от африканските брегове към Европа. През тази година те са още повече и поемат още повече рискове, създавайки в крайна сметка кризата, която обхвана целия Европейски съюз.

Тежкото положение на бежанците – повече от 2000 души са загинали, прекосявайки Средиземно море през тази година, накара френския министър-председател Манюел Вас да заяви в понеделник, че Европа се нуждае от справедливи процедури, за да се справи с търсещите убежище и трябва да отпраща онези, дошли по икономически причини.

От западноафриканците, които са достигнали с лодка италианските брегове през тази година, най-много идват от Сенегал, сочат данни на Международната организация по миграция (IOM). Миграцията захранва икономиката на Сенегал от десетилетия, още от времето на френското колониално господство.
Oще по темата

Парите, които пращат у дома около 4 млн. сенегалски мигранти, са извели цели семейства до ниво средна класа – паричните преводи надхвърлят помощите или преките чужди инвестиции. Официалните парични преводи са се увеличили повече от два пъти от 633 млн. долара преди десет години до 1,4 млрд. долара през миналата година, което представлява 12% от брутния вътрешен продукт (БВП). Реалната сума, включително от пликовете с пари, които се пренасят чрез познати, вероятно е два пъти по-голяма, доближавайки се до 3 млрд. долара, сочат данни на правителството.

В цяла субсахарска Африка официалните преводи отвън са достигнали 33 млрд. долара през миналата година, твърди Световната банка. Тези средства са от жизнена важност за много от регионалните икономики, включително Гамбия, Либерия, Сомалия и Нигерия.

Икономическият растеж на Сенегал, прогнозиран за 5,4% през тази година, може да се превърне в причина още хора да заминат, тъй като съвременните символи на богатството на средната класа, като iPhone и таблети Samsung, се разпространяват до най-отдалечените кътчета на страната.

В същото време „значителен приток“ на работници се насочва обратно към дома след няколко години в Европа, особено когато перспективите им са добри, сочи проучване на британската изследователска програма Migration Between Africa and Europe. Трудният живот в Европа и раздялата със семейството също връща обратно много емигранти.

Получателите на парите на мигрантите обикновено са съпруги и майки, които купуват хранителни продукти и плащат училищни такси и медицински сметки, твърди Population Reference Bureau. Имигрантите купуват и земи и строят къщи, а освен това помагат за построяването на джамии и болници в родните си домове, твърди Папе Диоп, началник на агенцията за сенегалците в чужбина към министерството на външните работи.

„Преводите са божи дар за нас, но ние искаме мигрантите да увеличат инвестициите си в земеделието, рибарството и отглеждането на добитък, които генерират повече приходи от построяването на джамии“, казва Диоп. „Насърчаваме и високо квалифицираните сенегалци в чужбина да се върнат и да споделят своята експертиза“.

Правителството има няколко кредитни програми за потенциално връщащи се мигранти, а през юни бе представена и нова стратегия за по-добро използване на парите и уменията на сенегалците в чужбина, допълва Диоп.

Още за бежанската вълна четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

до 17

преди 8 години

И по твоята логика цяла Африка трябва да се изсипе в Европа и ние да ги издържаме. Откъде накъде?

16

до 17

преди 8 години

Идват тук хора, от които голяма част са и икономически имигранти и трябва да ги издържаме, да им строим домове. В Португалия стават страхотни проблеми още от преди, защото по техния закон имат право на четири жени, обаче тук 1 се води съпруга, а другите са самотни майки. Води се, че имат нисък доход и държавата им взима децата в сиропиталище. Започват се съдебни спорове и тн. Ще искат и законодателството си да променим и елхите обиждат религиозните им чувства, докато ние ще търпим джамиите.

15

до 17

преди 8 години

Напротив, загрижили са се! Те отиват там, за да работят и това подпомага пенсионната система и развива икономиката. Да не говорим, че за да отидеш в САЩ трябва да минеш един куп интервюта и да отговаряш на хиляди изисквания - възраст, образование, чисто съдебно минало. Някой знае ли нещо за тези хора? Да не би да идват да работят? Кой в ЕС и САЩ издържа българите? А и не са отишли да налагат чужда религия и правила! В Дания рязко са скочили изнасилванията и кражбите.

fallback