Снимка БТА
fallback

Генералният секретар на Съвета на Европа Турбьорн Ягланд разкритикува решението на либийския съд в Триполи да осъди задочно на смърт Сейф ал Ислям - най-големия син на бившия либийски лидер Муамар Кадафи, се казва в разпространено днес изявление на говорителя на Ягланд.

Oще по темата

В изявлението, цитирано от ТАСС, се казва, че делото срещу Кадафи и другите осем подсъдими би следвало да бъде предадено в Международния наказателен съд в Хага, за да бъде разгледано справедливо. Съветът на Европа отново подчерта необходимостта от "отмяна на смъртното наказание в европейския континент и в целия свят".

"Дълбока тревога" от произнесените в Либия смъртни присъди срещу редица приближени на Кадафи или заемали високи постове по време на неговото управление изрази днес и Върховният комисариат на ООН по правата на човека.

Според говорителката на комисариата Равина Шамдасани "международните стандарти за справедливо правосъдие не са спазени". Не е била установена "индивидуалната наказателна отговорност" за конкретни престъпления, има и "сериозни проблеми" с достъпа на адвокатите, оплаквания за лошо отношение към подсъдимите, провеждане на съдебно разследване в отсъствие на подсъдимите.

Във връзка с това Върховният комисариат на ООН по правата на човека призова либийските власти спешно да проведат съдебна реформа, да осигурят пълно спазване на правата на човека в правосъдния процес и да предвидят възможност за обжалване.

Съдът в Триполи произнесе днес присъдата срещу Сейф ал Ислям в отсъствие на подсъдимия. От ноември 2011 г. той е държан в затвор в град Зинтан, Северозападна Либия, от бивша бунтовническа група, отказваща да го предаде на правителството в Триполи, отбелязва Ройтерс. Столицата се контролира от коалицията милиции "Фаджр Либия" ("Либийска зора"), която е установила там правителство и парламент, непризнати от международната общност.

Според решението на съда в Триполи за престъпления срещу либийския народ, извършени по време на революцията от пролетта на 2011 г., ще бъдат разстреляни 34-ма високопоставени служители, сред които и последният премиер в правителството на Кадафи - Багдади ал Махмуди, и бившият шеф на разузнаването Абдула ас Сенуси.

41-годишният Сейф ал Ислям е архитект и инженер по образование. Учил е в Австрия и Великобритания. Завършил е престижното Лондонско висше училище по икономика и политически науки, където му е присъдена и степен "Доктор по философия".

Синът на Кадафи бе обвинен в престъпления срещу човечеството и от Международнит наказателен съд, който иска Сейф ал Ислям да му бъде предаден за провеждане на съдебен процес в Хага. Либийските власти обаче отказват да изпълнят това искане, настоявайки той да бъде съден в родината си.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

24

Анонимен

преди 8 години

Стига сте спекулирали със "горките" сестри. Вече има достатъчно материали ,че никой от тях не е бил това, за което ни го представяха. Доктор Здравко е работил като градинар в посолството, жена му е правила кафе и други работи на някакъв висш служител в тяхното министерство на здравето, палестинеца е бил лаборант, едната сестра рехабилитаторка, друга в очно клиника и пр. Всичко беше един цирк, но някои от тях съвсем не бяха невинни.

23

Анонимен

преди 8 години

Трябваше да искате да съдите в Хага, и тези който убиха като куче баща му !!!Или това е друга тема, ако е в интерес на янките може да се убива нали.

22

Анонимен

преди 8 години

А Порошенко кога?

fallback