Снимка: архив, Reuters

Китай и Русия ще извършат общи военни учения за първи път в Средиземно море, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес, като се позоваха на китайското министерство на отбраната. Ученията ще се състоят в средата на май. Точна дата не се посочва.

Китай и Русия извършват общи военни учения в Тихия океан от 2012 г. Маневрите през май ще съвпаднат със засилване на военното сътрудничество на САЩ със съюзниците им в Азия в отговор на китайските териториални претенции в този регион.

В ученията в Средиземно море ще участват 9 кораба от двете страни. Сред тях ще има и китайски плавателни съдове, които сега патрулират във водите край Сомалия, за да предотвратяват набезите на сомалийските пирати, каза говорителят на китайското министерство на отбраната Гън Яншън, цитиран от Ройтерс.

Още по темата

Целта е да се задълбочат приятелските връзки и сътрудничеството между двете страни и да се увеличи способността на нашите кораби да се справят заедно с тези на Русия със заплахите по море, заяви говорителят. Той подчерта, че ученията не са насочени към никоя трета страна и нямат нищо общо с регионалната ситуация.

Ученията ще бъдат фокусирани върху безопасността на корабоплаването, мисиите за ескортиране на кораби и презареждане в открито море и изпитване на различни видове оръжия.

Откакто западните страни наложиха икономически санкции на Русия миналата година заради насилието в Украйна, Москва разшири опитите да изгради връзки с Азия, Африка и Южна Америка, отбелязва Ройтерс. Москва се стреми и към затопляне на връзките с бившите си съюзници от съветската епоха.

Китай и Русия са постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН и имат тесни дипломатически, икономически и военни връзки, а Китай по традиция разчита на Русия за доставки на по-модерна техника.

Китайският президент Си Цзинпин ще посети Москва в началото на май, за да присъства на парада по случай 70 години от победата над нацистка Германия.

В последните години Русия и Китай засилиха общите военни учения. В някои случай тези учения бяха под егидата на Шанхайската организация за сътрудничество, отбелязва Асошиейтед прес.

През 2011 г. Китай предприе небивала стъпка, като изпрати едни от най-модерните си кораби заедно с военнотранспортни самолети да помагат за евакуацията на 35 000 китайци от Либия. В началото на април тази година Китай изпрати три военни кораба, които бяха част от антипиратските патрули край бреговете на Сомалия, за да помагат на китайски граждани и на други чужденци в размирния Йемен, допълва АП.

Напоследък Китай засилва мощта на армията си, макар да твърди, че го прави за мирни цели и че не заплашва никого, отбелязва Ройтерс.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase